- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

پیروزی بایدن تاریخ ساز است

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی در امریکا و جهان، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده‌ی امریکا را تبریک گفته اند.

بسیاری از این شخصیت‌ها، پیروزی جو بایدن را در این زمان حساس، مهم خوانده و نسبت به یک آینده‌ی روشن، ابراز خوش‌بینی کرده اند.

بارک اوباما، رییس‌جمهور پیشین امریکا، با نشر بیانیه‌ای به جو بایدن و کاملا هریس معاونش، تبریک گفته و افزوده است: «خوش‌بختم، جو آنچه را که برای رییس‌جمهور شدن لازم است، دارد.»

اوباما در ادامه به چالش‌هایی اشاره کرده که جو بایدن با آن‌ها روبه رو است. «ویروس کرونا، سیستم اقتصادی و قضایی نابرابر، دموکراسی‌ای در معرض خطر و یک فضای خطرناک.»

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان و یکی از چهره‌های بزرگ سیاسی امریکا، گفته است: «ما جمهوری را حفظ کردیم. حالا زمان رشد و بهبودی فرا رسیده است.»

بیل کلینتون، رییس‌جمهور پیشین امریکا، گفته است: «امریکا حرفش را زد و دموکراسی پیروز شد.» آقای کلینتون ،هم‌چنان خوش‌بین است که با پیروزی بایدن، شهروندان این کشور با هم متحد شوند.

در بیرون از امریکا، بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی از پیروزی جو بایدن خوش‌حال اند و به کارهای مشترک بهتر امیدوار اند.

روابط کشورهای اروپایی در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، با امریکا متشنج شده بود. اتحادیه‌ی اروپا و امریکا بر سر امور تجاری، تغییرات اقلیمی و تحریم‌ها علیه ایران، اختلافات زیادی داشته اند.

انگلا مرکل، نخست‌وزیر آلمان، هایکو ماس، وزیر خارجه‌ی آلمان، امانول مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، میکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند، کاریا کاش میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، شارل میشل، رییس شورای اتحادیه‌ی اروپا و چند شخصیت سیاسی دیگر، پیروزی جو بایدن و کاملا هریس را «تاریخ‌ساز» خواندند.

رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز، افرادی اند که پیروزی جو بایدن و معاون او کاملا هریس را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده اند که در دوره‌ی ریاست‌جمهوری آقای بایدن، در راستای آوردن صلح در افغانستان و مبارزه با تروریزم، کارهای بیشتری انجام شود.