اجتماعی

پیام تبریکی معاون رئیس جمهور به مناسبت فرارسیدن نوروز

هموطنان عزیز و ارجمند!

در آستانه گردش تقویم و سرود تازه حیات در طبیعت که خود نشانه ای از قدرت لایزال و بی کران الهی است، لازم می‌دانم نکاتی را  به اختصار بیان کنم:

  • سال پیش رو گرچه در ادامه سال‌های تلخ گذشته قرار دارد و هم‌چنان سال مبارزه و پیکار با دشمنان مردم و دولت افغانستان خواهد بود، اما از همه هموطنان خویش می‌خواهیم که هرگز به آیه‌های یاس گوش فرا ندهند. زیرا حکومت مصمم‌تر از گذشته در حال برنامه ریزی و تلاش در راستای ادامه نبرد با تروریستان، دهشت افکنان و دشمنان جنگ افروز است و فرزندان شجاع وطن در نهادهای امنیتی، لحظه ای از دفاع و مبارزه غافل نیستند. ما به بازوان پرتوان فرزندان خویش در ارگان‌های امنیتی کشور، باور داریم. به همین خاطر از همه هموطنان می‌خواهیم که همواره از فرزندان شجاع و دلیر خویش در همه حالات حمایت کنند.
  • امسال امیدواری‌های تازه‌ای در روند پروسه صلح رونما گردیده است. تأمین صلح و امنیت پایدار یکی از اولویت های حکومت وحدت ملی و نیاز مبرم مردم افغانستان است. صلح یک اصل دینی، حقوقی و سیاسی و ضرورت زندگی مسالمت آمیز انسان ها است. اما با قاطعیت باید گفت که هرگز نباید به صلح از دریچه ضعف و ناتوانی نگریسته شود. امروز نسبت به هر شرایط دیگری ملت افغانستان در مورد دفاع از حاکمیت ملی، استقلال، آزادی و دستاوردهای ارزشمند ۱۴ سال اخیر خود، مصمم تر، نیرومندتر و متحدتر است. ما ضمن این که از پیوستن مخالفین مسلح به پروسه صلح استقبال می کنیم، یک بار دیگر تأکید می کنیم که ارزش های اسلامی و ملی مندرج در قانون اساسی و حقوق اساسی شهروندان و نظام سیاسی برخاسته از انتخابات و اراده آزاد مردم، هیچ وقت قابل معامله نخواهد بود و اگر هم مخالفین حاضر به مذاکره وصلح نشوند، دولت افغانستان برای همیشه و با تمام قوت و توان از جان، مال و عزت مردم خود دفاع خواهد کرد.
  • علی رغم همه نابسامانی‌هایی که متأسفانه بر حیات جمعی ما سایه افکنده است و هرگز نمی‌توان آن‌ها را نادیده انگاشت، ولی وفاق، برادری، همپذیری و همدلی بیش از هر زمان دیگر در میان مردم افغانستان به چشم می‌خورد. تحقق آرزوهای بزرگ و آرمان‌های برحق شهدای کشور یکی پس از دیگری و نهادینه شدن نام و یاد شان به عنوان ارزش‌های مشترک ملی، نشانه روشن از این امر است. خوش بختانه یکی از روزهای آخر سال به عنوان روز «شهید وحدت ملی» نام گرفت و به استاد شهید عبدالعلی مزاری لقب «شهید وحدت ملی» داده شد که نشانه ای از همدلی مردم افغانستان و باورهای نیک سیاستمداران کشور و ارجگذاری آنان به تاریخ و فرهنگ مشترک و رجال تاریخ ساز کشور و احترام به پیوند های مستحکم ملی به حساب می‌آید. این رخداد خجسته را به همه مردم افغانستان به عنوان نمادی از برادری و اجماع عمومی تبریک می‌گویم و از همه همکاران خود در حکومت وحدت ملی به خصوص شخص رئیس جمهور یک بار دیگر تشکر می‌کنم.
  • با این که اذعان دارم سال گذشته یکی از بدترین سال‌های اخیر بود، اما دستاوردهای حکومت هم کم نبود. مبارزه بی امان با دشمنان در تمام نقاط کشور، تقویت قابلیت دفاعی نیروهای امنیتی، اصلاحات در بخش های اداره و رهبری، مبارزه با فساد، بنیادگذاری ده‌ها پروژه انکشافی و ملی در سطح کشور و پلان گذاری برای برنامه های بزرگ اقتصادی در عرصه های مختلف راه های مواصلاتی، انرژی، آب، معادن، تجارت و سرمایه گذاری و آمادگی برای اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی در سال جدید، از مهم ترین دستاوردهایی بوده است که در سال گذشته انجام شده است. تداوم این روند در اولویت کاری حکومت در سال جدید خورشیدی قرار دارد.

در پایان ضمن نثار درود بی پایان به روان پاک همه شهدای راه آزادی و عزت مخصوصا شهدای قهرمان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، یک بار دیگر از خداوند بزرگ آرزو می کنم که سال جدید را سال نعمت های فراوان و سال صلح و امنیت برای مردم افغانستان و سال زبونی و شکست دشمنان این مرز و بوم قرار دهد.

سرور دانش

معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

۲۹ حوت ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا