اجتماعیِتیتر یک

پیامد فقر و بیکاری؛ افزایش مهاجرت غیرقانونی جوانان بامیان بسوی اروپا

عزیز الله امینیار مسئول این اداره، امروز یکشنبه در آغاز “کمپاین یک روزه آگاهی دهی در مورد خطرات مهاجرت های غیر قانونی به عالمان دینی” به خبرنگاران گفت که از آغاز هجوم پناهجویان به سوی اروپا، ۱۶۰ هزارتن از جوانان افغانستان نیز بصورت غیر قانونی به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند.

آقای امینیار افزود که ده درصد این جمعیت را جوانان بامیانی تشکیل می دهند:”جوانان سایر مناطق کشور به دلیل گسترش جنگ و نا امنی ها مجبور به ترک کشور شده اند اما در بامیان، بیکاری و فقر شدید اقتصادی، جوانان زیادی را مجبور به مهاجرت غیر قانونی به سوی کشورهای اروپایی کرده است”.

پس از تشدید جنگ ها در سوریه و سرازیر شدن جنگ زدگان سوری به سوی کشورهای اروپایی در سال گذشته، هزاران تن از جوانان افغانستان نیز کشور را ترک کرده و خود را به اروپا رساندند. تاکنون ده ها تن از آنان در آبهای یونان غرق شده اند و تعداد دیگری هم که از امواج پرتلاطم دریاها نجات یافته و به اروپا رسیده اند، درکمپ های مزدحم و در وضعیت نا مناسبی بسر می برند.

با آنکه کشورهای اروپایی با گذشت هر روز شرایط پناهندگی را سختگیرانه تر می کنند و برخی از آنها حتا تصمیم به اخراج مهاجران گرفته اند، شمار جوانان افغانی که بصورت غیر قانونی وارد این کشورها می شوند، بدلیل آنچه که فعالیت گسترده قاچاقچیان انسان خوانده می شود، کاهش نیافته است.

با این حال مسئول اداره مهاجران و عودت کنندگان بامیان هشدار داد؛ چنانچه دولت با روی دست گرفتن برنامه های موثر، جلو فرار جوانان از کشور را نگیرد، افغانستان در آینده نه چندان دور، نیروی تحصیل کرده و جوان خود را از دست داده و دچار بحران اجتماعی بزرگی خواهد شد.

مهاجرت غیر قانونی جوانان کشور به سوی اروپا، نگرانی دولت و شهروندان کشور را برانگیخته است. دولت افغانستان بتازگی تصمیم گرفته است تا اقدام به راه اندازی کمپاین آگاهی دهی در مورد خطرات مهاجرت های غیر قانونی کند.

شهروندان کشور اما می گویند، در صورتی که مشکل بیکاری حل نگردد و فرصت های شغلی برای جوانان تحصیلکرده فراهم نشود، اینگونه کمپاین ها نمی توانند موثر واقع شوند و مهاجرت جوانان به سوی کشورهای اروپایی همچنان ادامه خواهد یافت.

زمان احمدی-بامیان

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. فقر و فحشا

    این باور بغایت روسپیانه است که می گوید فقر اقتصادی علت روسپی گری ما شد. زیرا یک روسپی در درون خودش کاملاً می داند که فقر اقتصادی موجب نشده است که وی به روسپی گری روی آورد. بنابر این کسی که بعنوان یک جامعه شناس یا مصلح اقتصادی فقر اقتصادی را موجب روسپی گری می داند خودش از زنان روسپی، روسپی تر است و یک روسپی منافق است که روسپی گری را قداست می بخشد. و اتفاقاً در همه جا پاکترین زنان را عموماً در طبقات فقیر می یابی. و این طبقه اشراف است که روسپی گری را قداست می بخشد و خود این طبقه منشأ روسپی گری می باشد….

    استاد علی اکبر خانجانی

    کتاب فلسفه وجودی زن ص ۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا