• انتشار: 20 نوامبر 2018
  • ساعت: 17:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 30588
پرینت
اشرف غنی در سالروز میلاد نبی رحمت

پیامبر ما، پیامبر علم و دانش بود

وظیفه ملی، اسلامی و انسانی ما است که به جوانان و نسل‌های آینده خویش زمینۀ زندگی را فراهم سازیم که جنگ و نفرت در آن نباشد.

محمد اشرف غنی رئیس‏‌جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز در مراسم گرامی‌داشت از میلاد با سعادت نبی اکرم(ص) اشتراک و سخنرانی نمود.
در این مراسم که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار گردید، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط الحاج استاد قاری برکت‌الله سلیم، رئیس‌جمهور ضمن تبریکی ولادت پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) به ملت افغانستان و مسلمانان جهان، گفت که بعثت رسول الله زمانی به‌وقوع پیوست که جنگ، جهل، نفاق و بی‌رحمی، زندگی مردم را تلخ ساخته بود و مردم از دست ظالمان و جاهلان تباه و برباد بودند.
وی افزود: خداوند در آن شب‌های تاریک تاریخ، پیامبر خود را فرستاد تا مشعل‌های محبت و رحمت را بیافروزد. آن مبارک آمد تا گام‌ها و فکرها برای خیر و سعادت شریک ساخته شود.
رئیس‌جمهور گفت: پیامبر ما ناگزیر گردید تا در روزهای سخت و دشوار دست به اسلحه ببرد و در برابر نیروهای مهاجم و معاند با شهامت و صلابت بجنگد، اما همه می‌دانیم که جنگ و جدال هیچ‌گاه هدف نهایی آن‌حضرت (ص) نبود و هیچ تمایلی به تداوم دشمنی و خصومت نداشت.
رئیس‌جمهور غنی اضافه کرد: پیامبر(ص) در هر فرصت، چه در وقت صلح حُدیبیه، چه در وقت فتح مکه، چه در سال موسوم به عامُ الوُفُود، همواره تلاش خود را معطوف به جلوگیری از خونریزی بیشتر و عداوت افزونتر کرده بود، حتی در مقابل سرسخت ترین دشمنانش.
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد: آن‌حضرت (ص) می‌دانست که رسالت بزرگ او که همانا گسترش صلح و امنیت بر جامعه، تحقق فضایل اخلاقی در میان مردم و شکوفایی علم و مدنیت در زندگی بود، با ادامه جنگ و خونریزی میسر نیست، بلکه با فراهم‌آوردن زندگی آرام و مسالمت‌آمیز برای همگان و از میان‌رفتن نزاع‌ها و خصومت‌ها امکان‌پذیر می‌شود.
وی تصریح نمود: ما در جامعۀ خویش نسبت به هر زمان دیگر، بیشتر به این نیاز داریم که به سیره پیامبر بزرگوار خویش توجه نماییم و برای سعادت زندگی خویش، از سیره آن حضرت بیاموزیم.

وی گفت که ما باید در جامعۀ خویش فرهنگ صلح و اخوت را تقویت بخشیم و مقابله در برابر مصیبت‌های خشونت، خصومت و نفرت را وظیفه اساسی خود بدانیم.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: این وظیفه ملی، اسلامی و انسانی ما است که به جوانان و نسل‌های آینده خویش زمینۀ زندگی را فراهم سازیم که جنگ و نفرت در آن نباشد.
رئیس‌جمهور غنی گفت: ضرورت است که در مکاتب، مدارس و پوهنتون‌های ما این سوالات را مطرح نمائیم که در بهتری نسل انسانی، سهم ما به چه اندازه است، ما در تولید علم و معرفت در جهان چه نقشی داریم، در آبادی وطن و رفاه مردم خویش چه تلاش‌های را انجام داده ایم و برای ترقی وطن چه چیزهای نیاز است.
وی افزود: ما باید از طرح چنین سوالات و مواجه‌شدن به حقایق جرئت داشته باشیم، زیرا پیامبر ما، پیامبر علم و دانش بود.

رئیس‌جمهور گفت: اگر امروز در کشور ما جنگ و نزاع هنوز جریان دارد و خشونت و ناامنی از مردم ما قربانی می‌گیرد و اگر زنان و کودکان این جامعه با انواع ترس‌ها و نگرانی‌ها روبه‌رو هستند و اگر در برابر پیشرفت و ترقی جامعۀ ما هنوز موانع فراوانی وجود دارد، این‌همه نشانه‌ی آن است که ما درس‌های لازم و اساسی را از سیره پیامبر خود فرا نگرفته ایم و تعهد خود را به تعالیم حیات‌بخش او بجا نکرده ایم.

رئیس‌جمهور کشور تأکید کرد که ما باید نحوه‌ی آموزش خود را مورد بازنگری قرار دهیم. آموزشی که نتواند سبب فلاح جامعه شود، نتواند به خوشبختی مردم کمک کند، نتواند به تفرقه‌ها و دشمنی‌ها پایان بدهد و نتواند درهای امید، تحرک، فعالیت و موفقیت را به روی جامعه بگشاید، آموزشی شکست خورده است.
وی اضافه کرد که چنین آموزشی با سیرۀ نبوی و با میراث عظیم آن حضرت(ص) همخوانی ندارد. ما باید میثاق خود را با میراث پیامبر بزرگ خود محکم و تعهد خود را به راه او استوار و تلاش خود را برای رسیدن به جامعه‌ای با ثبات و رو به ترقی چند برابر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.