• انتشار: ۱۸ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 59160
پرینت

پکن ادعای امریکا مبنی بر نشت کرونا از آزمایشگاه های چین را رد کرد

پکن در واکنش اتهامات آمریکا در خصوص منشاء آزمایشگاهی ویروس کرونا گفت، دانشمندان باید به دنبال منشاء COVID-19 باشند نه سرویس‌های اطلاعاتی.

سفارت چین در ایالات متحده ادعاهای “بی‌اساس” درباره نشت ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در ووهان را با ادعاهای دروغین مبنی بر وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق مقایسه کرد.

پکن در واکنش اتهامات آمریکا در خصوص منشاء آزمایشگاهی ویروس کرونا گفت، دانشمندان باید به دنبال منشاء COVID-19 باشند نه سرویس‌های اطلاعاتی.

 لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین شامگاه دوشنبه در پیامی توییتری نوشت: منشاء COVID-19  مساله علم است و باید به صورت مشترک مورد بررسی دانشمندان جهان قرار بگیرد نه اینکه سیاسی شود. هرگونه نتیجه گیری باید مطابق فرایندهای سازمان جهانی بهداشت و طبق متدهای مبتنی بر علم باشد. کمپین سیاسی سازی مطالعه درباره منشاء کرونا و تخریب چین هیچ تفاوتی با دروغهای ۱۸ سال پیش درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق ندارد.  

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته به مشاورانش دستور داد تا پاسخهایی درباره منشاء این ویروس بیابند. بایدن گفت، آژانسهای اطلاعاتی آمریکا در حال بررسی دو سناریو هستند؛ اینکه انتشار این ویروس نتیجه یک اتفاق در آزمایشگاه بوده یا از ارتباط انسانی با یک حیوان آلوده نشات گرفته است اما آنها به نتیجه نرسیدند. اطلاعات انگلیس هم سناریوی نشت از آزمایشگاه را رد نکرده است.

اندکی پیش از حمله مارس ۲۰۰۳ آمریکا و متحدانش به عراق، کالین پاول که وزیر خارجه وقت آمریکا بود در نشست شورای امینت گفت اطلاعات دست اولی دارد که نشان میدهد فناوریهای تولید تسلیحات بیولوژیکی به دست صدام رسیده است. او در ادامه صحبت‌هایش، یک لوله آزمایش محتوی پودری سفیدرنگ را نشان داد و مدعی شد که حاوی نمونه‌ای از تسلیحات کشتار جمعی است که در کارخانه‌های عراقی تولید شده است. همانطور که بعدا فاش شد، پاول اطلاعات غلط از جامعه اطلاعاتی آمریکا گرفته بود و مشخص شد که محتویات آن لوله آزمایش تقلبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.