• انتشار: ۲۶ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۵۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 63397
پرینت

پژواک: پاسپورت افغانستان در بدل ۱۰۰۰ دالر در بازار سیاه بدست می آید

خبرگزاری پژواک در گزارشی نوشته است با وجود آنکه توزیع پاسپورت از سوی ریاست پاسپورت در حال حاضر متوقف شده است، اما همچنان در بازار سیاه می توان آن را در بدل ۱۰۰۰ دالر بدست آورد.

به دنبال سقوط دولت و روی کار آمدن طالبان، ریاست های پاسپورت و ثبت و توزیع تذکره الکترونیکی اعلام کردند تا اطلاع بعدی خدمات برای متقاضیان پاسپورت و تذکره متوقف می گردد.

مقامات درریاست پاسپورت همچنین هشدار دادند که توزیع پاسپورت از هر منبع دیگری غیرقانونی است و دارنده آن توسط مقامات سرحدی بازداشت می گردد.

یافته های خبرگزاری پژواک اما نشان می دهد که همچنان می توان پاسپورت را از بازار سیاه در کابل بدست آورد.  

بسیاری از شهروندان به دنبال سقوط دولت و روی کار آمدن طالبان در تلاش برای خروج از کشور هستند و از آنجایی که ریاست پاسپورت توزیع پاسپورت را متوقف ساخته، آنها هر راهی را برای بدست آوردن آن آزمایش می کنند.

برای مثال محمد امین یک تن از افغان های ساکن اتریش در حدود ۱۰ روز پیش موفق شد ۳ جلد پاسپورت برای اعضای خانواده اش در کابل تهیه کند تا آنها را با خود به اتریش ببرد.

او به پژواک گفت: “متاسفانه پس از قدرت گرفتن طالبان، توزیع پاسپورت متوقف شد، و من نمی دانستم چه کار باید بکنم؛ تا اینکه برادرم یک کمیشن کار می شناخت که این کمیشین کار طی ۳ روز ۳ جلد پاسپورت برای اعضای خانواده ام تهیه کرد. او در بدل این کار ۳۰ هزار افغانی مجموعا دریافت کرد.”

محمد امین گفت که تاریخ صدور این پاسپورت ها قبل از روی کار آمدن طالبان است، و خانواده اش موفق شدند با استفاده از همین پاسپورت ها خود را به تاجیکستان برسانند و از آنجا مقدمات سفرشان به اتریش فراهم می گردد.  

محمد امین اما علاوه کرد که چند روز بعد یکی از دوستانش نیز به پاسپورت نیاز پیدا کرده و او همان کمیشنکاری که برای خانواده اش پاسپورت تهیه کرده بود را به دوستش معرفی می کند. اما این بار کمیشینکار نرخ اش را بالا برده بود و برای هر پاسپورت یک هزار دالر تقاضا داشت.

براساس گزارش، سمیر نعیمی یک تن از شهروندان دیگر می گوید که در شلوغی های میدان هوایی کابل، پاسپورتش را گم کرده بود و از طریق یک کمیشین کار و در بدل پرداخت ۷۰۰ دالر توانسته پاسپورت جدید دریافت کند.

نعیمی ویدیویی را با خبرگزاری پژواک به اشتراک گذاشته که در آن دیده می شود که فرد کمیشن کار به نعیمی می گوید برایش فرقی نمی کند که پاسپورتش را گم کرده است یا خیر، فقط یک قطعه عکس و ۷۰۰ دالر پول نیاز دارد تا پاسپورت جدید برایش تهیه کند.

کمیشن کار به سمیر نعیمی همچنین می گوید: “نیاز به بایومتریک نیست و این یک راز است، اما پاسپورت ۵ ساله را برایت گارانتی می کنیم. هیچ مشکلی در هیچ جایی برایت پیش نمی آید.”

مسلم شیرزاد خبرنگار پیشین طلوع نیوز نیز در صفحه فیس بوکش نوشته است که اگر کسی پاسپورت از بازار سیاه بدست آورد برایش کارایی ندارد.

اما شخصی به نام جان ابراهیم در کامنت پست مسلم شیرزاد نوشته است: ” من خودم شاهد هستم که برخی مقامات در ریاست پاسپورت هر جلد پاسپورت را در بدل ۳۰۰ الی ۵۰۰ دالر بفروش می رسانند. آنها پاسپورت را سپس به در خانه های متقاضیان تحویل می دهند.”

این شخص می افزاید که براساس اطلاعاتی که دارد، چندین دستگاه بایومتریک ریاست پاسپورت دزدی شده است و هم اکنون در اختیار برخی مقامات عالی رتبه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.