• انتشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۰۳
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 11866
پرینت
کارشناس اقتصادی:

پولشویی عامل اصلی افزایش قیمت دالر است/ افت شدید قیمت دالر در چند روز اخیر

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که خروج غیر قانونی و بی رویه دالر از کشور باعث افزایش ارز به خصوص دالر در کشور شده است.

یک کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه -از ذکر نام خوداری کرد-؛ به خبرگزاری رها گفت که خروج غیر قانونی و بی رویه دالر در کشور باعث افزایش قیمت ان شده است.
این کارشناس اقتصادی می گوید که اغلب این خروج های غیر قانونی برای پولشویی است.
این استاد دانشگاه به مسدود بود سرای شهزاده در این دو روز اشاره کرد و گفت: در این دو روز افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی/حکمی قادر به خارج کردن ارز نبوده و در نتیجه نرخ ارز به شدت در عرض دو روز کاهش نشان می دهد.
گفتنی است که بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت خرید و فروش دالر امروز (سه شنبه ۱۳ اسد) بعد از دو روز بسته بودن سرای شهزاده، خرید ۶۵٫۸ و قیمت فروش ۶۶ اعلام شده بود.
دو روز پیش از مسدود شدن سرای شهزاد، هر دالر امریکایی خرید ۶۸٫۵ و فروش آن ۶۸٫۷ افغانی بود.
این قیمت طی چند ماه اخیر کاهش بی سابقه ای داشته است.
این کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه برای کنترول نرخ ارز پیشنهاد می کند که سرای شهزاده بسته شود و ارز مورد نیاز کشور را برای واردات خود بانک مرکزی در اختیار وارد کنندگان قرار دهد.
این استاد دانشگاه همچنین پیشنهاد می کند که تمام صرافان غیر قانونی جمع شوند و فقط به چند بانک خصوصی و دولتی اجازه صرافی داده شود.
وی می گوید که بانک با استتفاده از این روش قادر به پس انداز در حدود سالانه یک میلیارد دالر خواهد بود که ذخایر ارزی آن افزایش خواهد یافت.
همچنین او بر این باور است که با این روش بانک مرکزی قادر به تمویل پروژه های بزرگ ملی خواهد بود که برای کشور سالانه عواید زیادی ایجاد و از خروج ارز فراوان نیز جلوگیری خواهد کرد.
این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی می گوید که درست است مهمترین اصل قانون اساسی زیر پا خواهد شد ولی اقتصاد کشور رشد خواهد کرد.
او به اصول اشاره کرد که طی چند سال اخیر به دلیل برخی از بازی های سیاسی و شرایط کشور نقض شده است.
این کارشناس اقتصادی بر این باور است که بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و معاش بگیران افغانی آن به دلیل منافع خود با این طرح قطعا مخالفت خواهند کرد.
طی سال های اخیر بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر پول وارد کشور شد ولی بدون کمترین سرمایه گذاری در کشور، دوباره از راه های گوناگون از کشور خارج شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.