• انتشار: 17 ژوئن 2019
  • ساعت: 13:30
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35155
پرینت

پوتین: مبارزه با افراط گرایی در افغانستان نیازمند توجه ویژه می باشد

رییس ‌جمهور روسیه با بیان اینکه افراط‌گرایی و تروریسم در افغانستان نیازمند توجه بیشتر از سوی جامعه جهانی است، خواستار مبارزه مشترک علیه این پدیده شد.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در پنجمین نشست گروه تعامل و اقدامات برای اعتمادسازی در آسیا اعلام کرد: لازم است برای جلوگیری از انتشار ایده‌های افراط‌گرایی در آسیا، توجه ویژه‌ای به مبارزه با افراط‌گرایان و گروه‌های تروریستی در افغانستان داشته باشیم.

وی بیان کرد: برای رسیدن به این هدف لازم است تا همکاری‌های بیشتری برای شناسایی و خنثی‌سازی فعالیت‌ گروه‌های تروریستی و جلوگیری از حمایت مالی آنها از جمله از طریق قاچاق مواد مخدر انجام شود.

به گفته رییس‌جمهور روسیه، افغانستان به عنوان منطقه‌ای که سازمان‌های افراطی رادیکال (خواهان تغییرات بنیادین و ریشه‌ای) از جمله گروه‌های منتقل شده از خاورمیانه فعالیت‌های خود را در آنجا تشدید کرده‌اند، نیازمند توجه بیشتر است.

پوتین با اشاره به برگزاری دو دوره مذاکرات نمایندگان گروه طالبان و سیاستمداران افغانستانی در ماه‌های فبروری و می سال جاری در مسکو گفت: روسیه همه امکانات لازم برای برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را ارائه کرده است.

رییس‌جمهور روسیه اطمینان داد: روسیه به عنوان رییس فعلی سازمان همکاری شانگهای از همه امکانات خود استفاده می‌کند تا نقشه راه پیشنهادی این سازمان درباره گسترش همکاری با افغانستان در زمینه اقتصاد و مسائل بشری که در اجلاس روز گذشته در بیشکک (پایتخت قرقیزستان) ارائه شد را به اجرا درآورد.

پنجمین اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در شهر دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) با شرکت تعدادی از سران کشورهای عضو این اجلاس برگزار شد و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت افغانستان در این اجلاس شرکت داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.