• انتشار: ۲۲ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۱:۱۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 65573
پرینت

پوتین: تروریستان با تجربه از سوریه و عراق جذب افغانستان می شوند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می گوید که تروریستان با تجربه ای از کشورهای عراق و سوریه برای عملیات های نظامی جذب افغانستان می شوند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه ۲۱ میزان در جلسه ای با سران «اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع» گفت که تروریستان با تجربه ای از کشورهای عراق و سوریه برای انجام عملیات نظامی جذب افغانستان می شوند.

آقای پوتین گفت که این وضعیت سبب می شود که تروریستان برای بی ثبات سازی کشورهای همسایه افغانستان به شمول اعضای «اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع» نیز اقدام کنند.

وی افزود: “اوضاع در مناطق مرزی افغانستان باید نظارت گردد و لازم است که سطح همکاری ها میان نهادهای استخباراتی اعضای اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع افزایش یابد تا تهدیدهای برخاسته از اراضی افغانستان را خنثی سازند.”

پوتین تصریح کرد “تمامی اعضا از نزدیک اوضاع را نظاره گر هستند و با تحلیل چالش ها میزان تاثیر گذاری منفی این وقایع بر امنیت کشورهای مشترک المنافع وعواقب منفی آن بر جنبه های انسانی، اقتصادی و سیاس بین الملل را ارزیابی می کنند.”

این گفته ها در حالی مطرح می گردد که قرار است کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی رزمایش نظامی مشترکی را در خاک تاجیکستان و در مجاورت با مرزهای افغانستان برگزار کنند.

اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال ۱۹۹۱ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. اعضای این اتحادیه کشورهای روسیه، آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی هستند؛ افغانستان و مغولستان نیز اعضای ناظر این اتحادیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.