• انتشار: 24 دسامبر 2020
  • ساعت: 09:41
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 52403
پرینت

پوتین به صورت مادام العمر مصونیت قضایی می یابد

​​​​​​​ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قانونی را امضا کرد که برایش مصونیت دایم العمر از پیگردهای قضایی را تضمین می کند. این قانون جدید برای اعضای خانواده‌های روئسای جمهور گذشته نیز قابل اجرا است.

پوتین که حالا ۶۸ ساله است، در تابستان امسال نیز با یک تغییر مشاجره برانگیز در قانون اساسی، صلاحیت های وسیعی را برای خود تضمین کرده بود. به این ترتیب او می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ در مقامش بماند. پوتین تا به حال در این مورد ابراز نظر نکرده است که آیا او در انتخابات بعدی در سال ۲۰۲۴ باردیگر خود را نامزد خواهد کرد یا خیر. صفحه مستقل انترنیتی «meduza.io» نوشته است دمیتری مدودف، رئیس جمهور پیشین نیز از پیگردهای جزایی معافیت یافته است.

تا کنون مصئونیت از پیگردهای قضایی برای روئسای جمهور روسیه در موارد جرم تا زمانی اعتبار داشت که در زمان ریاست جمهوری شان مرتکب می شوند؛ اما حالا چنین مصونیتی در مورد جرم های احتمالی نیز اعتبار دارد که بعد از ختم مقام ریاست جمهوری روشن می شوند.

افزون برآن قانون جدید در نظر دارد که روئسای دولت پیشین برای باقی دوره زندگی‌شان نباید توسط پولیس یا سارنوال مورد بازپرس قرار گیرند و یا دستگیر شوند.

به همین ترتیب برمبنای قانون جدید، موارد تلاشی‌های خانه‌های روئسای جمهور پیشین در آینده نیزممنوع می باشد.

موانع بزرگ برای لغو مصونیت

با این وجود ممکن است مصونیت روئسای جمهور پیشین برمبنای قانون جدید، در آینده نیز لغو شود، در صورتی که آن‌ها به خیانت ملی و یا جرم های سنگین مقصر شناخته شوند و  چنین موردی توسط یک قاضی دادگاه قانون اساسی مورد تائید قرار گیرد.

پارلمان روسیه یا دوما باید تحقیقات در این زمینه را فراهم کند. براین اساس، تصمیم نهایی به عهده شورای فدراسیون می باشد.

این قانون جدید به روئسای جمهور پیشین، حق یک کرسی را در مجلس سنا و یا در شورای پرقدرت فدراسیون هم تضمین می کند. هردو مقام با حفاظت از پیگردهای قضایی همراه است.

همزمان پارلمان در مسکو یک قانون جنجال برانگیز دیگر را نیز مورد تائید قرار داد که بر مبنای آن داده‌ها در باره مامورین نهاد قضا و ادارات امور جزایی و نیز ارگان های نظامی و امنیتی، به گونه محرمانه می ماند.

این قانون را باید پوتین پیش از اجرایی شدن آن امضا کند؛ اما واضح است که این فقط یک اقدام تشریفاتی ا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.