سیاستِتیتر یک

پوتین از طالبان حمایت کرد؛ ذخایر افغانستان آزاد شود

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز گذشته (پنجشنبه ۲۹ میزان) طی نشستی در باشگاه «والدای» در شهر سوچی این کشور از خواسته طالبان مبنی بر آزاد سازی ذخایر مالی افغانستان حمایت کرد و گفت کشورهای غربی مسئول اصلی رخدادهای جاری در افغانستان هستند.

آناتولی انگلیسی نوشته است، آقای پوتین گفت: «مسئولیت اصلی رخدادهای جاری در افغانستان بر دوش کشورهایی است که ۲۰ سال را در آنجا جنگیدند؛ و به نظر من، اولین کاری که آنها باید هم اکنون انجام دهند این است که ذخایر نقدی افغانستان را آزاد کنند تا مردم افغانستان بتوانند مشکلات اقتصادی اجتماعی شان را برطرف کنند.»

وی در همین حال از تلاش طالبان برای مبارزه علیه گروه داعش قدردانی کرد و از اهمیت نقش پاکستان به عنوان یک بازیگر اصلی در اتفاقات افغانستان یاد کرد.  

رئیس جمهور روسیه همچنین در این نشست از تصمیم جو بایدن برای خروج نیز حمایت کرد و گفت که تصمیم درستی گرفته شد.

وی گفت: «او (جو بایدن) با خارج ساختن سربازان آمریکایی از افغانستان کار درستی انجام داد. شاید او به جزئیات نمی دانست که چه اتفاقی می افتد، اما به هر حال تصمیم گرفت که این کار را انجام دهد و حتی ریسک مخالفت ها و انتقادهای داخلی را نیز پذیرفت.»

پوتین خاطر نشان کرد که روسیه خواهان افغانستانی آرام و توسعه یافته است که هیچ خطری از فعالیت های تروریستی و یا قاچاق مواد مخدر در آن وجود ندارد و برای رسیدن به این هدف باید به مردم افغانستان کمک کرد تا اقتصادشان را بازیابی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا