سیاستِتیتر یک

پنج چالش عمده افغانستان را تهدید می کند

 

گفته است که ۵ چالش اصلی فرا راه دولت وحدت ملی قرار دارد که اگر در برابر هر یک از آنها شکست بخورد، برای این کشور فاجعه بار خواهد بود.

آقای هیسم که روز گذشته –سه شنبه- در شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت: “در سال ۲۰۱۶، بقا برای حکومت وحدت ملی افغانستان دستاورد خواهد بود.”

او در ادامه گفته است که: “بقا نمی‌تواند به معنی عمل نکردن یا در جا زدن باشد، بلکه معنی آن، مقابله فعالانه با این چالش هاست.”

آقای هیسم در مورد چالش ها گفته است که دولت باید با اقتصاد انقباضی با رشد پایین و نرخ بیکاری بالا، شدت گرفتن شورش‌گری و فضای شکننده و از هم گسیخته سیاسی برخورد کند.

به گفته نماینده ویژه ملل متحد، حکومت وحدت ملی همچنین باید کمک‌های قابل ملاحظه بین‌المللی را جذب کند و ‘پیشترفت به سوی صلح پایدار’ داشته باشد.

نماینده سازمان ملل گفته است که افغانستان استطاعت ناکامی در برابر هیچ کدام از این ۵ چالش را ندارد.

به گفته آقای هیسم، اگر ناکامی جدی در برخورد با هر یک از این چالش‌ها وجود داشته باشد، “پیامد‌های سخت سیاسی و غیر آن در سراسر کشور” خواهد داشت.

آقای هیسم به عنوان مثال گفته است که ۶۹ درصد مصارف افغانستان از کمک‌های خارجی تامین می‌شود و اگر این کشور نتواند کمک‌های بیشتری را جلب کند، تاثیرات ویرانگری خواهد داشت.

نماینده سازمان ملل می‌گوید که افغانستان “فصل دشواری از جنگ” در پیش دارد. او گفته است که نیروهای دفاعی افغانستان با وصف آمار بالای فرار سربازان، توانسته اند مقاومت کنند.

این در حالی است که دیروز وزارت دفاع آمریکا گفته بود که تا حالا دولت آن کشور تصمیمی در مورد افزایش نیروهای خود در افغانستان نگرفته است.

#BBC#

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا