• انتشار: 19 مارس 2018
  • ساعت: 20:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27240
پرینت

پنج قرارداد برای درمان بیماری ایدز با هزینه ۱۰ میلیون دالر به امضا رسید

کمیتهٔ هماهنگی اچ آی وی و ایدز در افغانستان  (HACCA)، تحت ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور به منظور جلب‌ کمک ‌های بین ‌المللی و هماهنگی بیشتر میان نهادهای ذیربط دولتی و تمویل ‌کننده تشکیل جلسه داد.

دفتر ریاست اجراییه نوشته است در این نشست که امروز دوشنبه (۲۸ حوت) با حضور برخی از وزرا، نمایند‌گان سازمان‌ ها و نهادهای خارجی در قصر سپیدار برگزار شده بود، پنج قرارداد عرضۀ خدمات وقایوی، تداوی و کاهش اضرار میان وزارت صحت ‌عامه و صندوق وجهی جهانی (گلوبل فند)، به هزینه ده میلیون دالر به امضا رسید.

داکتر عبدالله عبدالله ضمن ستایش از کمک‌ ده میلیون دالری گلوبل فند گفت که خطر شیوع مرض اچ آی وی، هپاتیت و اَس تی آی سلامت و اقتصاد افغانستان را تهدید می ‌کند. «مبارزه با این پدیده در کنار مسئولیت کاری یک تعهد انسانی و بشری است.»

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور گفت که در سراسر جهان حدود ۳۶ میلیون نفر مبتلا به بیماری ایدز هستند و سالانه دو میلیون دیگر به آن مبتلا می ‌شوند. از این میان یک میلیون تن جان می ‌دهند.

وزیر صحت عامه علاوه کرد که در افغانستان ۷۵۰۰ واقعه ایدز احتمال می ‌رود که به تعداد ۲۵۴۹ مورد آن از سوی این وزارت تشخیص و تداوی شده است؛ اما در حال حاضر مرض هپاتیت یک مشکل جدی بوده و اچ آی وی کمتر می ‌باشد.

آقای فیروز افزود که وزارت صحت‌ عامه در ۱۳ ولایت خدمات وقایوی، کاهش اضرار و جلوگیری از مرض اچ آی وی عرضه می‌ کند تا اقشار آسیب ‌پذیر را تحت پوشش قرار دهند.

او گفت که این وزارت برای تطبیق برنامه ‌هایش تا سال ۲۰۲۲ مبلغ ۵۴ میلیون دالر ضرورت دارد؛ اما در حال حاضر مبلغ ۱۸ میلیون دالر در اختیار دارد و ۳ میلیون دیگر حکومت تعهد کرده است.

وزارت صحت ‌عامه از کشورهای تمویل ‌کننده و سازمان‌های بین‌ المللی خواست که در زمینۀ مبارزه با مرض اچ آی وی، هپاتیت و آس تی آی افغانستان را کمک نمایند و همچنین نهادهای ذیربط دولتی نیز با این وزارت برای تشخیص، تداوی و آزمایش این امراض همکاری نزدیک داشته باشند.

رییس اجراییه کشور نیز ضمن ستایش از کمک‌ های مالی سازمان‌ های بین ‌المللی، گفت که توجه جامعه جهانی حکومت افغانستان را کمک می ‌کند تا در زمینهٔ جلوگیری، کاهش اضرار و تداوی مرض اچ آی وی رسیدگی لازم نماید.

آقای عبدالله به نهادهای ذیربط دولتی هدایت داد که در قسمت تشخیص، آزمایش و تداوی این امراض با وزارت صحت ‌عامه همکاری نزدیک داشته باشند.

رییس اجراییه کشور تاکید کرد که باید بیشترین تمرکز وزارت صحت ‌عامه و مؤسسات همکار درباره تبلیغات و آگاهی ‌عامه باشند تا قبل از شیوع آن، میزان آسیب ‌پذیری در میان مردم کاهش یابد.

در پایان این جلسه، پنج قرارداد عرضه خدمات برای جلوگیری، تداوی و آزمایش مرض آچ آی وی، هپاتیت و آس تی آی به هزینه ده میلیون دالر میان مؤسسات تطبیق ‌کننده و شبکه‌ های جهانی توسعه ملل متحد (UNDP)، به امضأ رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.