• انتشار: 1 سپتامبر 2020
  • ساعت: 15:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48007
پرینت
روند رهایی 400 زندانی طالبان تا چهارشنبه به اتمام می رسد

پنج شنبه گفت و گوهای بین الافغانی آغاز می گردد

یک مقام بلندپایه دولتی گفت احتمال می‌رود مذاکرات بین‌الافغانی روز پنجشنبه آغاز شود. به گفتۀ او، روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تا روز چهارشنبه هفتۀ جاری تکمیل خواهد شد.

مقامات می‌گویند ۱۰۰ زندانی خطرناک طالبان روز دوشنبه از زندان پلچرخی آزاد شده‌اند.

منابع گفته‌اند روند رهایی زندانیان طالبان تا روز چهارشنبه آغاز خواهد شد.

یک مقام بلندپایه دولتی گفت احتمال می‌رود مذاکرات بین‌الافغانی روز پنجشنبه آغاز شود. به گفتۀ او، روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تا روز چهارشنبه هفتۀ جاری تکمیل خواهد شد.

در میان زندانیان، هفت تن از اعضای خطرناک طالبان که به کشتن سربازان امریکایی، آسترالیایی و فرانسوی متهم هستند، شامل نیست.

روند رهایی زندانیان طالبان پس از اعتراض رسمی کشورهای فرانسه و آسترالیا متوقف شد.

حکومت افغانستان پس از فیصله لویه جرگۀ مشورتی صلح اعلام کرد ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کند.

این زندانیان به قتل، قاچاق مواد مخدر و سازمان‌دهی حملات بزرگ انتحاری و انفجاری دست داشته‌اند. رییس‌جمهور افغانستان گفته بود که رهایی زندانیان خطرناک طالبان از صلاحیت وی بالاست. از همین‌رو، لویه جرگۀ مشورتی صلح را فراخواند.

بربنیاد توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان در دوحه، حکومت افغانستان مکلف گردیده ۵۰۰۰ هزار زندانی طالبان را پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی آزاد کند. اما حکومت می‌گوید طالبان نیز عساکر نیروهای امنیتی افغانستان را آزاد سازند. حکومت مدعی بود که طالبان ۲۲ نیروی کامندو را از بند رها نمی‌کند.

طالبان گفته‌اند تا تمام زندانیان از بند آزاد نشوند، به مذاکرات میان افغان‌ها حاضر نخواهند شد.

برخی نهادهای تحقیقاتی گزارش داده‌اند بالاتر از ۶۰ درصد زندانیان طالبان پس از رهایی از بند دوباره به صفوف نبرد برگشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.