• انتشار: 7 فوریه 2018
  • ساعت: 19:34
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 26229
پرینت

پنج حمله مرگبار تروریستی طی یک سال گذشته که کابل را تا هسته لرزاند

با وجود شمار زیاد نیروهای خارجی در کشور برای حمایت از نیروهای امنیتی و تامین امنیت، افغانستان همچنان یک چهره خونین دارد و اکثر شهرهای مختلف هر یک به نوعی شاهد تجربه های خونین است.

 

براساس اطلاعات منابع مختلف به شمول دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، سال ۲۰۱۷ سالی خونین برای افغانستان بود.

در ادامه تنها به پنج رویداد مرگبار تروریستی که طی یک سال گذشته تنها کابل را هدف قرار داده نگاهی می اندازیم.

۱- انفجار موتر آمبولانس مملو از مواد منفجره در قلب شهر کابل

تقریبا سال میلادی جدید در افغانستان با تلخی آغاز شد. در هفتم ماه دلو (بیست و هفتم جنوری) عامل انتحاری وابسته به گروه طالبان یک موتر آمبولانس مملو از مواد منفجره را در منطقه ای مزدحم در قلب شهر کابل منفجر کرد. در آن رویداد ۱۰۳ تن جان باخته و ۲۳۵ تن دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. هنوز دقیقا اعلام نشده است که این حمله توسط طالبان چگونه فرماندهی شده بود. این دومین حمله مرگبار تروریستی طی یک سال بود که غیرنظامیان را در قلب شهر هدف قرار داد.

برخی از ساکنان کابل هم اکنون یادداشت کوچکی از اطلاعات شخصی خودشان به همراه دارند تا در صورت وقوع حوادثی این چنینی در تشخیص هویت شان کمک شود.

به گفته ی ساکنان کابل، حمله ممکن است در هر زمان و در هر مکانی رخ دهد.

۲- حمله به هوتل انتر کانتییننتال کابل

دقیقا یک هفته قبل از انفجار موتر آمبولانس در نزدیکی مقر سابق وزارت داخله، در اول ماه دلو چند مهاجم مسلح به هوتل انترکانتیننتال واقع در منطقه باغ بالای شهر کابل حمله کرده و مهمانان حاضر در هوتل را به گلوله بستند.

کسانی که از این حادثه جان سالم بدر برده اند، می گویند که مهاجمان سعی داشتند تا تمامی اتاق های هوتل را سر بزنند تا آمار کشته ها را افزایش دهند. در این رویداد نیز دست کم ۴۰ تن به شمول شماری از اتباع خارجی جان خود را از دست دادند.

تبادله آتش میان نیروهای امنیتی و مهاجمان مسلح در این هوتل تقریبا بیش از نصف روز به طول انجامید و ساکنان کابل را به وحشت انداخته بود.

در میان اتباع خارجی کشته شده در این حادثه، کارمندان شرکت هوایی کام ایر نیز بودند.

۳- حمله انتحاری در مسجد شیعیان در غرب کابل

در بیست و هشتم میزان سال جاری یک مهاجم انتحاری وابسته به گروه تروریستی داعش خود را در مسجد امام زمان (عج) در غرب شهر کابل منفجر ساخت. در آن رویداد دست کم ۵۶ تن جان خود را از دست داده و ۵۵ تن دیگر زخمی شدند.

تقریبا دو ماه قبل از این رویداد مرگبار، مسجدی دیگر در کابل اما در شمال شهر واقع در منطقه خیرخانه هدف حمله تروریستان بود. در آن رویداد نیز ۳۰ تن جان باخته و ۸۰ تن دیگر زخمی شدند.

گرچه معلوم نیست که این دو حمله به مسجد اهل تشیع تا چه اندازه توسط گروه داعش طرح ریزی شده بود، اما این گروه مسئولیت هر دوی آن ها را بر عهده گرفت. این گروه شهرت به نفرت از اهل تشیع دارد.

قومیت هزاره افغانستان که عمدتا اهل تشیع می باشند، بخاطر باورهای نفاق افکنانه گروه تروریستی داعش به شدت از ناحیه این گروه آسیب پذیر هستند.

در مرگبارترین حمله تروریستی سال ۲۰۱۶، متحصنین جنبش روشنایی که عمدتا از اهل تشیع افغانستان بودند در تاریخ دوم اسد سال ۱۳۹۵ هدف یک حمله تروریستی مرگبار قرار گرفتند. در آن رویداد دست کم ۸۵ تن جان باخته و بیش از ۳۰۰ تن دیگر زخمی شدند. داعش مسئولیت آن رویداد را نیز بر عهده گرفت.

۴- انفجار موتر فاضلاب در چهارراهی زنبق

در دهم ماه جوزای سال جاری خورشیدی، یک موتر فاضلاب مملو از مواد منفجره درست در چهار راهی زنبق شهر کابل منفجر شد. در آن رویداد مرگبار دست کم ۱۵۰ تن جان خود را از دست دادند و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند. این رویداد مرگبارترین رویداد تروریستی از زمان حمله آمریکا و سرنگونی گروه طالبان در افغانستان بوده است.

هیچ گروهی مسئولیت این رویداد مرگبار را بر عهده نگرفت، اما مقامات کشورمان دست شبکه تروریستی حقانی را در پشت این حمله عنوان کردند.

۵- حمله به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود خان

در ۱۸ حوت سال گذشته خورشیدی چندین مهاجم مسلح به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود خان واقع در منطقه وزیراکبرخان شهر کابل حمله کردند، که در آن رویداد ۴۹ تن کشته شده و شمار زیادی نیز زخمی شدند.

شفاخانه نظامی سردار محمد داوود خان که عمدتا محل تداوی نیروهای امنیتی می باشد مجهزترین شفاخانه شهر کابل محسوب می گردد.

پنج رویدادی که در بالا ذکر شد تنها بخشی از رویدادهای مرگبار تروریستی بوده که شهر کابل و ساکنان آن را در خود لرزانده اند. کابل طی یک سال گذشته شاهد رویدادهای امنیتی بسیاری به شمول حمله گروه داعش به فرقه ۱۱۱ ارتش و یا انفجارهای پیاپی انتحاری و تروریستی در خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان در غرب کابل بوده است که شمار زیادی از هموطنان مان را به خاک و خون کشانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.