بین الملل

پنتاگون: چین بزرگترین رقیب استراتیژیک امریکا ست

جزئیات این دستور برای وزارت دفاع محرمانه می باشد. آستین به روز چهارشنبه به وقت محل گفت که با این خط مشی «شبکه متحدین و شرکای ما را بار دیگر احیا و سیاست تحزیری  ما را تقویت خواهیم کرد، انکشاف طرح های جدید عملیاتی، امکانات جدید، نیروی نظامی آینده و کارمندان ملکی و نظامی نوسازی شده ما را تسریع خواهیم نمود.»

این اقدام بعد از ارزیابی یک کمیسیون کارشناسان روی دست گرفته شد که توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده درماه فبروری ایجاد شده بود، تا در مورد استراتیژی پنتاگون در برابر چین تحقیق نماید.

یک کارمند بالارتبه وزارت دفاع گفت که این کارشناسان، «خلایی را» را میان اولویت های اعلام شده و رخداد های واقعی تشخیص داده بودند.

پیش از آن پنتاگون در استراتیژی ملی سال ۲۰۱۸ اش، چین را به عنوان رقیب مهم استراتیژی شناسایی کرده بود. اما کارشناسان تشخیص دادند که از آن زمان به این سو، کار زیادی انجام نشد تا با مشکلاتی وارده از جانب پکینگ برخورد کرد.

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در دو دهه گذشته به میزان زیادی بر مبارزه علیه نیروهای جهادگرا در خاور میانه متمرکز شده بود. اما برخورد با نیروی نظامی بسیار مدرن چین، چالش کاملاً جدیدی را با خود همراه داشت.

اردوی ایالات متحده امریکا در حال حاضر تلاش می‌کند تا حضورش را در حوزه پاسیفیک توسعه دهد. چین در این منطقه به طور فزاینده ای به صورت تهاجمی، از جمله در برابر تایوان برخورد می‌کند؛ چین تایوان را به عنوان ایالت پیمان شکن می نگرد.

 ایالات متحده امریکا بازهم حضور نظامی قابل توجه اش را در خاور میانه حفظ می کند، باوجود آنکه به روند خروج ۲۵۰۰ سرباز باقی‌مانده اش از افغانستان آغاز کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا