امنیت و جرایمبرگزیده هامصاحبه و گزارش

پنتاگون به قربانیان افغان خود توهین می کند

به همین روال، همیشه مبلغی به همراه نامه عذرخواهی به خانواده قربانیان فرستاده می شود. حتی در برخی موارد نادر، دیه کاملی برای این قربانیان داده شده است.

به باور بسیاری از آگاهان امور، پنتاگون که سال ها این سیاست را در قبال قربانیان حوادث ناشی از جنگ خود در افغانستان و عراق پیاده کرده باید این کار را با کوشش و ظرافت بهتر و بیشتری ادامه دهد. برای مثال، تاکنون برخورد پنتاگون در قبال قربانیان حادثه حمله به شفاخانه داکتران بدون مرز در شهر کندز کاملا مناسب و کافی نبوده است.

پس از گذشت ۶ ماه، مقامات نظامی آمریکا تاکنون به طور کامل و روشن توضیح نداده اند که شبی که جنگنده A-130 آمریکایی شفاخانه داکتران بدون مرز را در شهر کندز هدف حملات پیوسته خود قرار داد چه اتفاقی واقعا افتاد.

لازم به ذکر است شش ماه پیش، شهر کندز برای چند روز به تصرف شورشیان طالبان در آمد، که در نتیجه درگیری هایی که بین نیروهای امنیتی و نیروهای ائتلاف با این شورشیان بوقوع پیوست، یک جنگنده آمریکایی تقریبا نیم ساعت پیوسته ساختمان شفاخانه داکتران بدون مرز را هدف حملات هوایی خود قرار داد که در این رویداد، ۴۲ تن کشته و شمار زیادی نیز زخمی شدند.

مقامات نظامی آمریکایی پس از این حادثه، این بمباران را اشتباه انسانی قابل جلوگیری عنوان کردند اما هیچ گاه توضیح نداند که چطور شفاخانه ای که موقعیت آن همواره برای این نظامیان مشخص بوده هدف حمله قرار گرفته است.

اوایل سال جاری میلادی، مقامات نظامی آمریکایی به ازای هر کسی که در این رویداد کشته شده بود، شش هزار دالر به خانواده هایشان داد و به زخمی های این رویداد نیز هر یک ۳ هزار دالر پرداخت کرد.

جیسون کن رئیس اجرایی شفاخانه داکتران بدون مرز می گوید “به نظر من این اهانت آمیز است.”

عبدالغدیر که دختر ۱۲ ساله اش را در این رویداد از دست داده نیز می گوید که هنگامی که پول را دریافت می کرده احساس عجز و ناتوانی داشته است.

وی گفت “این واضح است که این پول نمی تواند با زندگی دخترم مقایسه شود، اما من چاره ای جز قبول این پول نیز نداشتم”.

به باور بسیاری ها، جبران کافی و مناسب در قبال قربانیان، کمترین کاری است که دولت آمریکا می تواند انجام دهد. به گفته این افراد، فهرست گرفتن از لیست نیازمندهای بازماندگان این نوع حوادث و برآورده کردن این نیازها که کمکی شود برای این بازماندگان تا زندگی خود را دوباره بسازند تنها در عرض چند روز قابل انجام است.

ماه گذشته، جنرال جان نیکلسون فرمانده تازه نیروهای خارجی در افغانستان در سفری به کندز از قربانیان این حادثه عذر خواهی کرد. وی گفت “من بخاطر از دست دادن عزیزانتان و یا رنج متحمل شده ابراز همدردی می کنم و صادقانه از شما تقاضای بخشش دارم.”

جنرال جان نیکلسون در حالی از قربانیان این رویداد عذر خواهی میکند که بسیاری ها این را ناکافی می پندارند.

عذر خواهی باید ماه ها پیش تر صورت می گرفت، گرچه این عذر خواهی برای مدیران شفاخانه داکتران بدون مرز غیرقابل توجیه است و آنان دلیل قانع کننده ای برای این رویداد می خواهند و قربانیان این حادثه نیز می خواهند بدانند که مقصر اصلی این رویداد کیست.

جیسون کن می گوید “چیزی که برای ما مهم است افشای حقیقت با تمامی جزئیات آن می باشد. برای ما مهم است بدانیم چه اتفاقی در آن شب افتاد، چه فرایند درستی پس از این رویداد صورت نگرفت، و چه فرایند اصلاح کننده ای باید هم اکنون صورت بگیرد”.

جیمز بریندل سخنگوی پنتاگون گفت که نظامیان این کشور آماری از بررسی های خود را از این حادثه جمع آوری کرده که به زودی به دسترس عموم قرار می گیرد.

وی همچنین گفت افرادی که در وقوع این رویداد بیشترین سهم را داشتند از وظیفه معلق شده اند.

وی اما هویت و رتبه این افراد را افشا نکرد.

این را همه می دانند که اشتباهات مرگبار در جنگ امری غیر قابل اجتناب است، اما دادنی پاسخی سنگدلانه و سخت در قبال این گونه رویدادها از جمله حادثه حمله به شفاخانه داکتران بدون مرز غیر قابل توجیه و اجتناب پذیر است.

سید رضا حسینی- کابل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا