بین الملل

پنتاگون: داعش در افغانستان در کمتر از شش ماه به آمریکا حمله می کند

«کولین کاهل» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست، امروز (سه شنبه ۴ عقرب) به اعضای کنگره گفت که براساس ارزیابی های اطلاعاتی نهادهای مختلف آمریکا، گروه تروریستی داعش در افغانستان طی کمتر از شش ماه قادر خواهد بود به آمریکا حمله کند و این گروه چنین قصدی نیز دارد.

آقای کاهل به اعضای کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت آنها اما هنوز نمی دانند که طالبان توانایی مقابله با گروه داعش را دارند یا خیر.

وی گفت: «ارزیابی های ما نشان می دهد که طالبان و گروه داعش دشمنان مرگباری برای هم هستند، بنابراین طالبان انگیزه خوبی برای مقابله با داعش دارند، اما به نظرم توانایی طالبان باید بعدا معلوم شود.»

معاون وزیر دفاع آمریکا تخمین زد که گروه داعش هم اکنون کمتر از چند هزار نفر نیرو دارد.

وی در همین حال اما علاوه کرد که گروه القاعده در افغانستان بخاطر ارتباط شان با طالبان مشکلی جدی تر محسوب می گردد.

کاهل، صحبت های چندی قبل مقام های نظامی آمریکا را تکرار کرد و گفت که گروه القاعده طی یک یا دو سال آینده خود را بازسازی می کند و قادر خواهد بود حملاتی را خارج از افغانستان علیه آمریکا راه اندازی کند.

این مقام ارشد پنتاگون همچنین گفت آمریکا تاکنون هیچ توافقی با کشورهای همسایه افغانستان برای استقرار نیروهایش به منظور تلاش ها برای مقابله با فعالیت های تروریستی ندارد.

پیش تر سی ان ان به نقل از سه منبع از وزارت خارجه آمریکا گزارش کرده بود که گویا آمریکا در حال نزدیک شدن به یک توافق با پاکستان است تا از حریم هوایی این کشور برای راه اندازی پروازهای نظامی و اطلاعاتی در افغانستان استفاده کند، که اما وزارت خارجه پاکستان این گزارش ها را رد کرد و گفت که هیچ توافقی در کار نیست.

ازبکستان نیز پیش تر اعلام کرده بود که پیشنهاد آمریکا برای استقرار یک پایگاه نظامی در خاک این کشور به منظور رصد فعالیت ها بخاطر جلوگیری از بروز هر گونه فعالیت های نامتعارف از خاک افغانستان را رد کرده است.

لازم به ذکر است که آمریکا در سال ۲۰۰۱ و به دنبال حملات مرگبار یازده سپتامبر در خاک این کشور که مسئولیت آن را گروه القاعده به عهده گرفت، به افغانستان لشکر کشی کرد و حکومت طالبان را سقوط داد.

طالبان در آن زمان متهم بودند که رهبران ارشد گروه القاعده به شمول اسامه بن لادن را در خاک افغانستان جای داده و از تحویل آنها به آمریکا خودداری می کنند.  

اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ در شهر «ابت آباد» در فاصله ای نزدیک با شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان توسط نیروهای آمریکایی کشته شد.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا