سیاستِتیتر یک

پنتاگون به زودی چهار هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام می کند

آسوشیتد پرس به نقل از یک مقام آمریکایی در دولت آقای ترامپ که نامش فاش نشده است، شب گذشته (پنجشنبه) گزارش کرد که پنتاگون به زودی چهار هزار سرباز دیگر را به افغانستان اعزام می کند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که روز قبل از آن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به جنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع این کشور صلاحیت داده بود تا به منظور مبارزه علیه گروه های شورشی مانند طالبان و داعش در افغانستان، تعداد سربازان مورد نیاز را تعیین کند.

در حال حاضر، آمریکا به طور رسمی ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد و گفته می شود که در حدود ۲ هزار سرباز دیگر نیز حضور دارند که در منابع رسمی اعلام نشده اند.

گزارش می افزاید که اعزام چهار هزار سرباز جدید به افغانستان احتمالا در هفته آینده به طور رسمی اعلام می شود و این سربازان احتمالا وظیفه آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را بر عهده خواهند داشت.

در همین حال اما پنتاگون این گزارش آسوشیتد پرس را رد کرده و گفته است که تاکنون در خصوص تعداد سربازان اعزامی تصمیمی گرفته نشده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پیش تر در مجلس سنای این کشور گفته بود “ما در حال حاضر در افغانستان در موقعیت پیروزی قرار نداریم. اما به زودی این مسئله را حل می کنیم.”

لازم به ذکر است که جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان چند ماه پیش اعلام کرده بود که برار فرار از بن بست بوجود آمده در وضعیت افغانستان، به چند هزار سرباز بیشتر نیاز دارد.

در اوج درگیری ها در سال ۲۰۱۱، آمریکا نزدیک به یکصد هزار سرباز در افغانستان داشت که اما باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور اعلام کرده بود که تا پایان سال ۲۰۱۴ تمامی سربازان باقیمانده از افغانستان را خارج خواهد کرد، اما بعد اعلام کرد که سیاست خود را در خصوص خارج کردن تمامی سربازان تغییر داده و ۸۴۰۰ سرباز فعلی را در افغانستان نگه می دارد.

وی در سال ۲۰۱۵ گفت “شاید ماموریت جنگی امریکا در افغانستان تمام شده باشد، اما تعهد ما به دولت و ملت افغانستان همچنان ادامه دارد. من اجازه نخواهم داد که افغانستان یک بار دیگر به پایگاهی امن برای تروریستان برای هدف قرار دادن کشور ما تبدیل شود.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا