• انتشار: 11 اکتبر 2015
  • ساعت: 09:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3372
پرینت

پنتاگون به خانواده قربانیان شفاخانه کندز غرامت می دهد

وزارت دفاع آمریکا روز شنبه اعلام کرد به خانواده‌های قربانیان و افرادی که در حمله هوایی این کشور به شفاخانه پزشکان بدون مرز در شهر کندز افغانستان کشته شدند، غرامت می‌ دهد.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پرداخت غرامت به آسیب دیدگان این “حادثه تلخ” و بازسازی شفاخانه بمباران شده برای وزارت دفاع آمریکا مهم است.

هفته قبل، بمباران “اشتباهی” شفاخانه سازمان پزشکان بدون مرز در کندز ۲۲ کشته برجای گذاشت که ۱۲ نفر از آنها کادر پزشکی بودند.

سازمان پزشکان بدون مرز خواستار تحقیقات بین‌المللی مستقل درباره این حمله هوایی شده و گفته است که از وضعیت ۳۳ فرد ناپدید شده همچنان اطلاعی در دست نیست.

حمله هوایی آمریکا به شفاخانه پزشکان بدون مرز در کندز پس از آن صورت گرفت که گروه طالبان این شهر را برای چند روز تصرف کرد و مجروحان درگیری‌ها به این محل منتقل شده بودند.

پیشتر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با پذیرش “اشتباه” در حمله به این شفاخانه از سازمان پزشکان بدون مرز عذرخواهی کرده بود.

برای بررسی وضعیتی که منجر به این حمله هوایی شد سه تحقیق جداگانه از سوی ارتش آمریکا، ناتو، و دولت افغانستان آغاز شده است.

با این حال گروه سازمان پزشکان بدون مرز، که این حمله را به عنوان جنایت جنگی محکوم کرده، می‌گوید تحقیقاتی بین‌المللی باید انجام شود زیرا این بمباران تخلف از کنوانسیون ژنو بوده است.

کنوانسیون ژنو، پیمانی است که بین کشورهای امضا کننده بسته شده‌است و ماهیتی بشردوستانه دارد.

مفاد این کنوانسیون شامل مقرراتی برای حمایت و حفاظت از افراد غیرنظامی در زمان جنگ است.

(خبرگزاری رها به نقل از بی بی سی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.