سیاست

پنتاگون به اظهارات محب واکنش نشان داد؛ امریکا در حال بررسی عملکرد خود است

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ملی امریکا دیروز جمعه(۲۶ قوس) در یک نشست خبری به اظهارات اخیر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی دولت سابق افغانستان واکنش نشان داد.

آقای کربی گفته است که امضای توافق نامه دوحه بین امریکا و طالبان سیگنال قدرت مند به متحدان امریکا، افغان ها و دولت افغانستان فرستاد که امریکا از این کشور خارج می شود.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی دولت سابق افغانستان به تازه‌گی گفته است که دولت پیشین، مساله خروج امریکا از افغانستان را جدی نگرفته است و همین طور او زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین امریکا را متهم کرده است که طالبان را به کابل آورده است.

به گفته محب، پس از امضای توافق‌نامه دوحه سقوط نظام جمهوری افغانستان آغاز شده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد سخنان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی، رییس جمهور سابق افغانستان، چنین مطرح کرده است.

کربی گفته است که سخنان حمدالله محب را نشنیده است، اما توضیح داد که دولت پیشین افغانستان پیام امضای توافق‌نامه دوحه را داشته است.

با این حال، سخنگوی وزارت دفاع امریکا اذعان کرد که امضای توافق‌نامه دوحه و خروج امریکا بر روحیه نیروهای امنیتی افغانستان تأثیر داشته است.

کربی مجموعه‌ای از عوامل را در سقوط نظام افغانستان دخیل دانست و گفت که امریکا در حال بررسی عمل‌کرد خود است.

قرار است که امریکا کمیسیونی را برای بررسی ناکامی‌های خود در افغانستان تشکیل دهد.

این کمیسیون که قرار است پس از توشیح رییس جمهور امریکا ایجاد شود، ۱۶ عضو از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه خواهد داشت.

خبرگزاری فرانس پرس گفته است که بر اساس پلان از قبل تعیین شده، برای این کمیسیون ضرب الاجل یکساله تعیین شده تا گزارش ابتدایی خود را تهیه کند و تا سه سال آینده، گزارش کامل خود را در مورد علت شکست ایالات متحده در افغانستان فراهم کند.

این کمیسیون موظف است تا ارزیابی همه جانبه را در مورد جنگ افغانستان انجام بدهد و پیشنهادات مشخصی را ارایه کند تا در عملیات های تکتیکی و استراتیژیک در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا