سیاستِتیتر یک

پنتاگون: القاعده فعالیت هایش را در افغانستان محدود اما داعش افزایش داده است

وزارت دفاع امریکا در گزارشی به کانگرس گفته است که گروه القاعده از زمان حاکمیت طالبان بر افغانستان فعالیت هایش را محدود نگه داشته، اما گروه داعش تلاش هایش را برای جذب نیرو افزایش داده است.

پنتاگون در این گزارش ۸۰ صفحه ای، داعش را همچنان بزرگترین تهدید خوانده و گفته است این گروه اگر به فعالیت های کنونی خود ادامه دهد تا ۱۲ الی ۱۸ ماه آینده قابلیت تهدید غرب و خاک امریکا را نیز پیدا خواهد کرد.

براساس این گزارش، گروه داعش از زمان حاکمیت طالبان بر افغانستان مسئولیت ۴۱ حمله را در خاک افغانستان و پاکستان بر عهده گرفته که اهداف آنها عمدتا طالبان، اقلیت های دینی و زیربناهای اقتصادی در افغانستان بوده است.

گزارش علاوه می کند که گروه داعش شاخه خراسان احتمالا تا ۲ هزار نفر نیرو در افغانستان دارد، در حالیکه گروه القاعده در منطقه شبه قاره هند احتمالا تا ۲۰۰ عضو دارد.

در گزارش به نقل از سرپرست ریاست تفتیش وزارت دفاع امریکا آمده است محدود بودن فعالیت القاعده در افغانستان ممکن است با تلاش طالبان برای کسب مشروعیت بین المللی در ارتباط باشد.

«شان اودانل» سرپرست این ریاست می گوید ممکن است طالبان طی یک الی دو سال آینده محدودیت ها علیه القاعده را کاهش داده و آزادی های بیشتری این شبکه بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا