• انتشار: 17 نوامبر 2020
  • ساعت: 13:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50843
پرینت

پنتاگون آماده خارج ساختن نیروهایش از افغانستان می شود

وزارت دفاع آمریکا می گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور طی روزهای آتی به مقام‌های نظامی دستور کاهش نیروها در افغانستان و عراق را صادر خواهد کرد.

براساس برخی گزارش‌ها، پنتاگون برای اجرای دستور احتمالی ترامپ برای خارج ساختن هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان، عراق و سومالی تا قبل از ۲۰ جنوری آماده می‌شود.

 وزارت دفاع آمریکا براین باور است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور طی روزهای آتی به مقام‌های نظامی دستور کاهش نیروها در افغانستان از ۴۵۰۰ تن به ۲۵۰۰ تن و در عراق از ۳۰۰۰ نیرو به ۲۵۰۰ نیرو تا ۱۵ جنوریرا ابلاغ خواهد کرد. شمار سربازان آمریکایی مستقر در عراق پیش از ماه سپتامبر ۵۲۰۰ نفر بود.

او تصمیم دارد پیش از پایان دوره زمامداری خود به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ عمل کند. دوره زمامداری ترامپ روز ۲۰ ژانویه رسما به پایان می‌رسد.

باید یادآور شد که مسئولان کشورهای عراق و افغانستان و همچنین متحدان آمریکا در پیمان دفاعی ناتو، ناخشنودی خود را از عقب‌نشینی سربازان آمریکایی از این دو کشور ابراز داشته‌اند.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان خروج سریع و شتابزده نیروهای آمریکایی از افغانستان را اقدامی خطرناک برای امنیت آن کشور خوانده است. ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز مخالفت خود را با چنین تصمیمی اعلام کرده است.

بنا بر اظهارات ینس استولتنبرگ، خروج هماهنگ نشده سربازان آمریکا از افغانستان و عراق می‌تواند برای سربازان و نیروهای نظامی دیگر کشورهای عضو ناتو خطرناک باشد.

کاخ سفید برعکس اعلام کرده است کاهش شمار سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان به درخواست وزارت دفاع صورت می‌گیرد. باید یادآور شد که سپردن پنتاگون به کریستوفر میلر و برکناری مارک اسپر، به چنین گمانه‌زنی‌هایی دامن زده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.