• انتشار: 24 مارس 2020
  • ساعت: 15:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42852
پرینت

پمپئو در قطر با برادر دیدار کرد

براساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دیروز/دوشنبه در حالی به سفر از پیش اعلام نشده یک روزه خود به افغانستان بی نتیجه پایان داد و کابل را ترک کرد که در بازگشت به واشنگتن حتی در دوحه قطر نیز با برخی رهبران گروه طالبان دیدار کرد.

شبکه الجزیره قطر روز سه شنبه گزارش داد وزیر خارجه آمریکا مایوس از نتیجه مذاکراتش در کابل، در بازگشت به واشنگتن در دوحه نیز با رهبران طالبان دیدار کرد.

براساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دیروز/دوشنبه در حالی به سفر از پیش اعلام نشده یک روزه خود به افغانستان بی نتیجه پایان داد و کابل را ترک کرد که در بازگشت به واشنگتن حتی در دوحه قطر نیز با برخی رهبران گروه طالبان دیدار کرد.

وی در این سفر با هدف «پیشبرد توافق اخیر میان آمریکا و گروه طالبان» و نیز میانجی‌گری بین محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رقیب سیاسی او برای پایان دادن به بحران سیاسی در کشور دیدار کرد که نتیجه خاصی از آن نگرفت و مجبور شد کابل را ترک کند.
با این وجود براساس بیانیه وزارت خاجه آمریکا، مایک پامپئو، ‌وزیر خارجه این کشور در دیدار با رهبران طالبان از جمله ملابرادر، مذاکره کننده ارشد این گروه در پایگاه هوایی در نزدیکی فرودگاه دوحه قطر خواهان تاکید بر تداوم پایبندی به توافق تاریخی ماه گذشته میلادی بین واشنگتن و طالبان شد. 

البته وی قبل از سفر به کابل نیز از طریق ویدیو کنفرانس با رهبران طالبان تحت نظارت قطر و دولت افغانستان مذاکره کرده بود که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این خصوص گفته بود پمپئو در تلاش برای ابقای مسیر پیشرفت در روند مسالمت‌آمیز کنونی به افغانستان سفر کرد.

اسپر از پرداختن بیشتر به جزئیات سفر پامپئو سرباز زده و تنها به این نکته بسنده کرد که وزیر خارجه درباره جزئیات این سفر در زمان بازگشت به آمریکا صحبت خواهد کرد.

آمریکا و گروه طالبان ۲۹ فوریه (۱۰ حوت سال گذشته) در دوحه پایتخت قطر توافقی امضا کردند که درصورت محقق شدن مفاد آن ممکن است بتواند زمینه توافق صلح نهایی را مهیا کند.

از مفاد این توافق می توان به خروج تدریجی نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان ظرف ۱۴ ماه اشاره کرد البته به شرط اینکه طالبان به تعهدات امنیتی خود عمل کرده و مذاکرات صلح مستقیم بی‌سابقه با دولت کابل را شروع کنند.

غنی یک روز بعد از امضای این توافق، در کنفرانسی خبری با بیان اینکه آمریکا حق مداخله در امور دولت افغانستان را ندارد و فقط تسهیل کننده مذاکرات است، تصریح کرد: هیچ پیش شرطی را برای آغاز مذاکرات بین گروه‌های افغانستانی با طالبان نمی پذیریم و  روند آزادی زندانیان طالبان باید در جریان گفت‌وگو مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.