- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

پمپئو: به گروه های کوچک اجازه نمی دهیم روند صلح را تخریب کنند

وزیر امور خارجه امریکا در ارتباط با امضای توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان گفت در آستانۀ یک فرصت بزرگ سیاسی قرار داریم و به هیچ گروه کوچکی که فکر می کنند این روند را می توانند تضعیف کنند اجازه نمی دهیم.

آقای پمپیو وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا گفت: «گروه های زیادی وجود دارد که می خواهند به آنچه به دست آورده ایم ضربه بزنند اما ما اجازه نمی دهیم چنین روندی را تضعیف کنند.»

آقای پمپیو همچنان گفت اگر هفته کاهش خشونت ها موفقانه پایان یابد، توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان در هماهنگی با حکومت وحدت ملی افغانستان در تاریخ ۲۹ فبروری امضا خواهد شد.

اما آقای پمپیو بیان کرد: «ما ملزم به خروج از افغانستان نیستیم، مگر اینکه طالبان به هر بند این معامله (توافق صلح با امریکا) عمل کنند.»

قرار است با تطبیق موفقانۀ دورۀ کاهش خشونت و امضای توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان، مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

به گفته وزیر خارجۀ امریکا جنرالان امریکایی بر این باور اند که بدون تخصیص منابع فوق العادۀ اضافی، پیروزی در جنگ افغانستان از طریق نظامی غیرمحتمل به نظر می‌رسد و همه طرف‌ها از جنگ خسته شده اند.

وزیر خارجه امریکا گفت: “ما به یک فرصت تاریخی برای تامین صلح در افغانستان دست یافته ایم که دستیابی به آن آسان نیست. باید از این فرصت استفاده کنیم.”