• انتشار: 22 نوامبر 2020
  • ساعت: 10:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51011
پرینت

پمپئو با اعضا تیم های مذاکره کننده حکومت و طالبان دیدار کرد

آقای پومپیو تأکید کرد تأمین صلح پایدار در افغانستان خواست مشترک امریکا و افغانستان است و هیأت‌های مذاکراتی باید به یافتن یک راه حل برای پایان جنگ در این کشور قادر شوند. آقای پومپیو همچنان اضافه کرد امریکا تلاش دارد گفت‌وگوهای قطر به نتیجۀ مطلوبی نزدیک شود.

مایک پومپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با رییسان و شماری از اعضای هیأت‌های مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر دیدار کرد.

وزارت دولت در امور صلح اعلام کرد آقای پومپیو دیروز (شنبه، اول قوس) با رییس و شماری از اعضای هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد.

سعادت منصور نادری، سرپرست وزارت دولت در امور صلح و زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان نیز در این دیدار حضور داشته‌اند.

آقای پومپیو در این دیدار تأکید کرد تأمین صلح پایدار در افغانستان خواست مشترک امریکا و افغانستان است و هیأت‌های مذاکراتی باید به یافتن یک راه حل برای پایان جنگ در این کشور قادر شوند. آقای پومپیو همچنان اضافه کرد امریکا تلاش دارد گفت‌وگوهای قطر به نتیجۀ مطلوبی نزدیک شود.

همزمان با این، دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز از دیدار وزیر خارجۀ امریکا با رییس این دفتر و شماری از اعضای هیأت مذاکره‌کنندۀ طالبان در دوحه خبر می‌دهد. محمدنعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در برگۀ توییترش نوشت مذاکرات صلح، آزادی زندانیان طالبان و بیرون شدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه ایالات متحدۀ امریکا و سازمان ملل محور گفت‌وگوها میان نماینده‌گان سیاسی طالبان و وزیر خارجۀ امریکا در قطر بوده است.

گفته می‌شود آقای پومپیو در این سفر با امیر قطر که هم اکنون نقش تسهیل‌کنندۀ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را بازی می‌کند، نیز دیدار کرده است.

سفر وزیر خارجۀ امریکا به قطر و دیدارش با هیأت‌های مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای پسین منابعی گزارش داده‌اند که هیأت‌های مذاکره‌کننده در نهایی ساختن کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند. این منابع مدعی هستند که این کارشیوه به زودی نهایی خواهد شد.

رأی‌زنی‌های مقدماتی میان هیأت مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در اواخر ماه سنبله امسال در قطر آغاز شد، اما دو هیأت با گذشت بیش از دو ماه تاکنون به نهایی کردن کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح قادر نشده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.