• انتشار: 11 سپتامبر 2020
  • ساعت: 20:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48358
پرینت

پمپئو از اعلامِ آغاز مذاکرات مستقیم دولت افغانستان و طالبان استقبال کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، از اعلام آغاز مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با طالبان که قرار است فردا شنبه در دوحه پایتخت قطر برگزار شود استقبال کرد.

مذاکره مستقیم حکومت افغانستان با طالبان که مدت هاست معطل مانده قرار است فردا شنبه در دوحه قطر آغاز شود.

مایک پمپئو امشب جمعه طی جملاتی گفت شروع مذاکرات تعیین کننده یک فرصت تاریخی برای افغانستان است تا به جنگ و خونریزی چهل ساله پایان دهد.

وی تاکید کرد افغان ها مشتاق صلح می باشند.

وزیر امور خارجه امریکا افزود تنها از طریق یک پروسه سیاسی با رهبری و مالکیت افغان ها می توان به یک صلح دوامدار دست یافت، پروسه ای که حقوق زنان و اقلیت دینی و قومی در آن لحاظ شده باشد.

پمپئو گفت:«این فرصت نباید از دست برود. فداکاری های کلان و سرمایه گذاری های امریکا، متحدان امریکا و مردم افغانستان این لحظه را ممکن ساخته است.»

وی در عین حال از طرف های مذاکره کننده خواست برای موفقیت پروسه صلح از خود خویشتنداری و انعطاف نشان داده زمینه اقدامات عملی را فراهم کنند.

پمپئو تاکید کرد مردم افغانستان و جامعه بین المللی به دقت نظاره گر خواهند بود و امریکا همان طور که ازش خواسته شده آماده حمایت از این پروسه می باشد.

وی افزود امریکا از حکومت افغانستان و طالبان تعهد می خواهد تا یک بار دیگر افغانستان به پایگاه تروریستان برای تهدید امریکا و متحدینش تبدیل نمی شود. اکنون زمان صلح برای افغانستان است.

دفتر وزارت خارجه امریکا نیز اعلام کرد پمپئو برای شرکت در مراسم افتتاحیه مذاکرات بین الافغانی امروز جمعه عازم دوحه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.