• انتشار: 10 آگوست 2020
  • ساعت: 09:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46928
پرینت
خلیلزاد از تصمیم لویه جرگه مشورتی صلح استقبال کرد

پس از ۴۰ سال یک فرصت تاریخی برای صلح به وجود آمده است

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان رای مثبت لویه جرگه مشورتی به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را یک اقدام جسورانه خواند و خواستار آغاز هرچه سریع تر مذاکرات بین الافغانی شد.

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان امروز( دوشنبه، ۲۰ اسد) در رشته توییتی از قطع‌نامه لویه‌جرگه مشورتی صلح و امضای فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان از سوی رییس جمهور استقبال کرد.

خلیل‌زاد، قطع‌نامه‌ی جرگه مشورتی را یک اقدام جسورانه عنوان کرده گفت این اقدامات پس از ۴۰ سال جنگ یک فرصت تاریخی برای برقراری صلح در افغانستان است.

نماینده ویژه‌ی وزارت خارجه امریکا، بر آغاز روند گفتگوی‌های بین‌الافغانی تاکید کرده نوشت طرفین باید برای دست‌یابی به توافق در مورد نقشه راه سیاسی و آتش‌بس دایمی و جامع برای پایان دادن به جنگ افغانستان، روند گفت‌وگو را آغاز کنند.

وی فرصت به وجود آمده برای برقراری صلح میان طالبان و حکومت افغانستان را به نفع منطقه و امنیت جهانی دانسته و افزود امریکا به دنبال یک افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک است که با همسایگان‌ش در صلح بوده و تهدیدی برای جهان نباشد.

خلیل‌زاد بر حمایت امریکا از مردم افغانستان تاکید کرد و گفت واشنگتن بر حمایت‌اش از مردم افغانستان تا زمان برقراری صلح یایدار همچنان ادامه خواهد داد.

او تاکید کرد انتظار دارد که روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان طی روزهای آینده تکمیل و هیات مذاکره کننده‌ی حکومت افغانستان عازم دوحه شوند.

این در حالی است که لویه‌جرگه مشورتی صلح روز گذشته در نشست پایانی‌اش قطع‌نامه ۲۵ ماده‌ی را صادر و بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تاکید کرد و رییس جمهور نیز در این نشست اعلام کرد که فرمان رهایی این زندانیان را امضا می کند و پروسه رهایی آنان آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.