• انتشار: 9 نوامبر 2015
  • ساعت: 22:45
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4162
پرینت

پس از جشنواره سارک، آمار گردشگران داخلی از بامیان افزایش بی سابقه داشته است

مقام ها در ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان از افزایش بی سابقه آمار سفر گردشگران داخلی به این ولایت پس از برگزاری چندین برنامه جشنواره سارک خبر می دهند.

کبیر دادرس رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان بعد از ظهر روز گذشته به خبرگزاری رها گفت که اجرای برنامه های متعدد در جشنواره سارک در تابستان سال روان، سبب شده که آمار گردشگران داخلی دیدار کننده از بامیان، نسبت به سال گذشته بگونه ی بی سابقه ای افزایش یابد.

آقای دادرس می گوید، در سال گذشته بیش از ۳۰ هزار گردشگر داخلی به بامیان سفر کردند، اما براساس آمارهایی که اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان از نهادهای مختلف گردآوردی کرده است، در سال جاری تنها در جریان برگزاری جشنواره سارک، نزدیک به پنجاه تا شصت هزار گردشگر داخلی به بامیان سفر کرده و از جاذبه های گردشگری این ولایت دیدار به عمل آورده اند.

وی افزود که این رقم افزایش پنجاه درصدی گردشگران داخلی دیدار کننده از بامیان نسبت به سالهای گذشته را نشان می دهد.

براساس اظهارات او؛ آمار گردشگران خارجی دیدار کننده از بامیان اما تفاوتی را نسبت به سالهای گذشته نشان نمی دهد و در همان حد چند صد نفر باقی مانده است.

بهترین مکان برای رشد گردشگری

بامیان از ولایت های امن در مرکز کشور است که با داشتن مناظر زیبای طبیعی و آثار تاریخی توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

شهر ضحاک، شهر غلغله، مجسمه های بودا و مغاره های اطراف آن، مغاره های دره های غمی و اکرم در منطقه فولادی، مجسمه و مغاره های دره ککرک،  قلعه کافری” الف و ب” در منطقه ملایان، و مغاره چهل ستون و دهها اثر تاریخی و مناظر طبیعی دیگر از جاذبه هایی اند که سالانه صدها گردشگر را به سوی بامیان فرا می خوانند.

وجود همین آثار تاریخی سبب شد تا هیاتی که سال گذشته از سوی سازمان سارک به بامیان سفر کرده بود، این ولایت را به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی این سازمان انتخاب کند.

تاکنون دو دور از جشنواره سارک با حضور هزاران مهمان از داخل و خارج کشور در بامیان برگزار شده است.

شماری از گردشگران خارجی که برای اشتراک در جشنواره سارک به بامیان سفر کرده بودند، این ولایت را بدلیل داشتن جاذبه های بی نظیر و امنیت خوبی که در آن حاکم است، بهترین مکان برای رشد گردشگری در سطح افغانستان خواندند.

رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان نیز تایید کرد که بامیان بخاطر داشتن جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی، مردمی صلح دوست و مهمان نواز و نیز فرهنگ غنی، مناسب ترین منطقه برای رشد صنعت گردشگری است.

آقای دادرس همچنان گفت که بامیان تا شش ماه دیگر نیز عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سازمان سارک را خواهد داشت و اداره محلی تلاش می کند تا همانگونه که در برنامه های قبلی جشنواره سارک جاذبه های گردشگری این ولایت را به گردشگران خارجی معرفی کرده است، در مدت باقی مانده نیز اقداماتی را در این زمینه انجام دهد.

احتمال سقوط صنعت گردشگری

با آنکه بامیان از لحاظ امنیتی هیچ مشکلی ندارد و گردشگران داخلی و خارجی می توانند با خیالی آسوده به تمامی نقاط این ولایت سفر کنند، نا امنی راه های منتهی به بامیان اما از بزرگترین مشکلاتی خوانده شده که موانع بزرگی را فراروی رشد صنعت گردشگری در این ولایت ایجاد کرده است.

راه های منتهی به بامیان از سه مسیر دره شکاری، ولایات میدان و پروان از چندین سال به این سو به شدت نا امن شده اند.

مخالفان مسلح دولت در این مسیر ها حضور گسترده ای دارند و هر ازگاهی مسافران را پس از پایین کردن از موتر به صورت فجیعانه ای به قتل می رسانند.

این امر سبب شده است تا کمتر کسی حاضر شود تا با عبور از این مسیر ها که به “جاده های مرگ” معروف شده اند، برای اشتراک در رویدادهای فرهنگی و دیدار از جاذبه های گردشگری به بامیان سفر کنند.

با این حال کبیردادرس رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان می گوید با آنکه نا امنی ها در سال جاری در مقایسه با سالهای گذشته در این مسیر ها کاهش یافته، اما این موضوع بر روند جذب گردشگران بیشتر به بامیان تاثیر منفی گذاشته است.

دادرس هشدار داد، در صورتی که دولت به تامین امنیت راه های ترانسپورتی منتهی به بامیان و یا حداقل جلوگیری از گسترش نا امنی در آنها بگونه جدی توجه نکند، صنعت گردشگری در این ولایت با خطر سقوط روبرو خواهد شد.

او تاکید کرد، گردشگری امروزه از بزرگترین صنایع دنیا به شمار می رود که کشورهای مختلف دنیا برای بهره برداری از مزایای اقتصادی آن سرمایه گذاری های بزرگی می کنند و جا دارد تا دولت افغانستان نیز برای رشد این صنعت در کشور تلاش کند.

به گفته او؛ با توجه به اینکه گردشگری می تواند باعث ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی مناطق گردشگر پذیر شود، رشد این صنعت در بامیان می تواند منبع درآمد پایداری را برای باشندگان بامیان که اکثر آنان فقیر اند، فراهم کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.