اقتصاد

پروژه خط آهن ترانس افغان تسریع می شود

پاکستان و ازبکستان برای تسریع پروژه خط آهن مزار شریف-کابل-پیشاور روی ایجاد یک ساختار مالی ویژه توافق نمودند.

این تصمیم در دیدار هیات ازبکستانی به رهبری سردور اومورزاکوف، معین وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، با مقامات مربوطه پاکستان اتخاذ شد.

 در این دیدار هیات ازبکستانی با محمد اعظم خان، وزیر فدرال خط آهن، و اسد عمر، وزیر برنامه ریزی، و سید فخار امام، وزیر امنیت غذایی و تحقیقات، و عبدالرزاق داوود، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور تجاری در مورد پروژه ترانس افغان گفت و گو نمود.

به نقل از دیلی تایمز، سهامداران در این دیدار در مورد توسعه پروژه خط آهن مزار شریف-کابل-پیشاور گفت و گو کردند.

در این دیدار مقامات ازبکستان و پاکستان به نمایندگی از دولت های متبوعشان روی ایجاد یک مکانیزم ویژه مالی برای تسریع پروژه ترانس افغان به توافق رسیدند.

در ترکیب هیات ازبکستانی وزرای ترانسپورت و کشاورزی و معین وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی، معین وزارت امور خارجه و سفیر ازبکستان در اسلام آباد حضور داشتند.

اتصال ریلی مزار شریف-کابل-پیشاور یکی از دهلیزهای ریلی مشخص شده است که در استراتژی خط آهن سارک( CAREC) تعریف و برنامه ریزی شده است. این خط آهن جدید با اتصال سیتم خط آهن آسیای مرکزی با خط آهن اوراسیا امکان دسترسی کشورهای آسیای مرکزی به بنادر دریایی پاکستان به شمول کراچی، بن قاسم و گوادر را فراهم می سازد.

از سویی هم این پروژه به عنوان یک پروژه توسعه زیر ساختی عمده می تواند یک مسیر حیاتی در بازسازی افغانستان محسوب شده بحران انسانی ایجاد در این کشور را کاهش دهد.

صحبت های اولیه این پروژه در سفر سردار عمرزاکوف، معین نخست وزیر ازبکستان، به پاکستان در ده دسمبر سال ۲۰۲۰ میلادی مطرح شد. در ادامه روسای کشورهای افغانستان، پاکستان و ازبکستان در بیست و هفتم دسامبر همان سال با امضای یک درخواست مشترک از بانک جهانی خواستند حمایت مالی پروژه را بر عهده بگیرد.

سپس در یکم تا سوم فبروری، اولین گروه کاری مشترک سه جانبه در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار و نقشه راه پروژه توسط سه کشور پاکستان، افغانستان و ازبکستان امضا شد.

پاکستان قبلا مطالعات تکنیکی خط آهن پیشاور-جلال آباد را روی دست گرفته که به زودی تکمیل می شود و براساس توافق قرار است نتایج این مطالعات با ازبکستان و افغانستان در میان گذاشته شود.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا