اقتصاد

پروژه بند برق خان آباد ولایت کندز به دلیل نامعلومی متوقف شده است

تعدادی از بزرگان و باشندگان ولسوالی خان آباد کندز می گویند که کار پروژه بند برق خان آباد ۴۰ سال قبل آغاز گردیده بود اما در جریان جنگ های داخلی متوقف گردید و شماری از تجهیزات آن نیز تخریب گردیده است.

محمد عمر از بزرگان این ولسوالی می گوید که سه سال قبل کار این پروژه آغاز شد اما به دلیل نا معلومی دوباره متوقف شد.

مطابق گفته های وی، در جریان کار این پروژه در حدود ۴۰۰۰ تن شغل پیدا کردند و بخشی بزرگی از مصارف زندگی آنان از این طریق تامین می گردید.

آنان می گویند که با تکمیل شدن بند برق خان آباد تمام باشندگان این ولسوالی به شمول مرکز ولایت کندز از برق این بند مستفید خواهند شد.

در همین حال قاری نعمت الله ولسوال خان آباد کندز دلیل متوقف شدن این پروژه را فساد گسترده در چوکات نظام پیشین می داند که چندین بار این پروژه به شرکت های مختلف واگذار شد اما به دلیل فساد مالی کارش به کندی پیشرفته و سرانجام متوقف شد.

وی به مردم این ولسوالی می گوید که پول این پروژه نیز از سوی ایالات متحده امریکا بلوکه شده است و با آزاد شدن آن کار این پروژه نیز آغاز خواهد شد.

گفته می شود بند برق خان آباد ظرفیت تولید ۱۰.۴ میگاوات برق را دارد که می تواند مرکز شهر کندز را نیز برق بدهد.

این بند برق علاوه بر ظرفیت بلند برق  ۴۷ هزار هکتار زمین زراعتی را نیز آبیاری کرده و به طور مستقیم ۱۸ هزار خانواده‌ ی شهر کندز نیز از آن بهرمند خواهند شد.

قرارداد دوم پروژه بند برق خان اباد در سال ۱۳۹۷ بایک شرکت هندی به ارزش ۲۵ میلیون دالر آمریکایی صورت گرفت اما این بار به دلیل مشکلات امنیتی متوقف شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا