• انتشار: 17 مارس 2019
  • ساعت: 13:05
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33198
پرینت
در دیدار داوودزی و وزیر امور خارجه ایران مطرح شد

پروسه صلح باید با مالکیت خود افغان‌ها به پیش رود

در دیدار محمد عمر داوودزی، نماینده ویژه رئیس جمهور غنی در امور اجماع منطقه‌ای برای صلح، با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بر پیش‌برد مذاکرات صلح به مالکیت خود افغان‌ها تأکید شد.

محمد عمر داودزى که به منظور جلب همکاری های عملی و هماهنگی های بیشتر در پیوند به روند صلح به ایران رفته، با جواد ظریف وزیر دیدار کرد.

وزیر خارجه ایران در دیدار با رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح گفته است دولت افغانستان به عنوان نماینده مردم در روند صلح تصمیم گیرنده است.

در این دیدار، وزیر خارجه ایران با تاکید بر اهمیت صلح و ثبات در افغانستان، گفته است: “ما همواره اعتقاد داریم که نظر نهایی در تمام امور را مردم افغانستان اعلام می کنند و به همین علت دولت افغانستان به عنوان نماینده مردم آن کشور تصمیم گیرنده است و ایران نیز همواره بدنبال کمک به دولت و ملت افغانستان است”.

محمد عمر داودزى نیز در این دیدار، نقش کشور های منطقه، به ویژه ایران را در پروسه صلح کشور مهم عنوان کرده است. او هم‌چنان بر هماهنگی های بیشتر در این زمینه تاکید کرده است.

آقای داودزی، با عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران نیز دیدار کرده و روی برخی از موضوعات گفت‌وگو کرده است.

قرار است آقای داودزی امروز یک‌شنبه(۲۶ حوت) در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران سخنرانی کند و هم‌چنان دیداری با نمایندگان جامعه مهاجرین داشته باشد.

محمدعمر داودزی، رئیس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح صبح روز گذشته (شنبه ۲۵ حوت) برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی در مورد روند صلح افغانستان، به تهران رفته بود.

این در حالی است که چند ماه قبل، معاون وزیر خارجه ایران با نمایندگان طالبان در تهران دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده بود.

از سوی هم، زلمی‌ خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تا حالا پنج بار با طالبان دیدار کرده است و چهار روز قبل نیز پنجمین دور مذاکرات میان دو طرف پس از شانزده روز در دوحه پایتخت قطر پایان یافت.

آقای خلیلزاد پس از این پایان این دور مذاکرات در برگه تویتر خود نگاشته بود که در دور پنجم گفتگوها روی پیش‌نویس دو مورد اول آن، مبارزه با تروریسم و خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق شده است.

با این همه قرار است به تاریخ ۹ ثور سال آینده نیز لویه جرگه مشورتی صلح برگزار شود. رئیس جمهور غنی با صدور فرمانی گفته است که لویه جرگه مشورتی صلح به منظور استماع، استفاده موثر و ارج‌گذاری به مشوره‌ها، نظریات و دیدگاه نمایند‌گان مردم از تمام اقشار جامعه، جستجوی راه حل و تسریع روند مذاکرات صلح برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.