• انتشار: 29 ژانویه 2020
  • ساعت: 15:49
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41250
پرینت
مشاور مقام رهبری در امور بین‌الملل:

پروسه صلح افغانستان با خروج امریکا تسریع می شود

دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام رهبری ایران، در دیدار با یاماموتو، دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان، گفت خروج امریکا از افغانستان می تواند پروسه صلح این کشور را تسریع کند.

مشاور مقام رهبری ایران در امور بین‌الملل گفت: بدون دخالت کشورهای متجاوز و به‌ویژه آمریکایی‌ها، روند صلح و ثبات در این کشور تسریع خواهد شد.

«علی اکبر ولایتی» روز سه‌شنبه در دیدار «تادامیچی یاماماتو» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان با اشاره به برگزاری انتخابات افغانستان بر ضرورت اتحاد تمامی گروه‌ها و دولت و ملت افغانستان تاکید و ابراز امیدواری کرد دولت جدید افغانستان هر چه زودتر فعالیت‌های خود را آغاز کند.

وی افزود: ایران همواره از افغانستان و ایجاد صلح و ثبات در این کشور حمایت کرده و بی‌تردید اقدامات مرتبط با این مهم باید با هدایت دولت و خواست مردم این کشور به انجام برسد هر چند که با توجه به اقدامات توطئه‌آمیز آمریکایی‌ها برای این کشور و منطقه، ضرورت ایفای نقش موثرتر سازمان ملل ضروری به نظر می‌رسد.

ولایتی تصریح کرد: بدون دخالت کشورهای متجاوز و به خصوص آمریکایی‌ها، روند صلح و ثبات در این کشور تسریع خواهد شد و اگر آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شوند، مردم با فرهنگ و دارای بلوغ سیاسی این کشور بدون دخالت آنان خواهند توانست سرنوشت خودرا تعیین کنند و مشکل اصلی افغانستان وجود کشورهای متجاوزی مانند آمریکاست.

تادامیچی یاماماتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در این دیدار از فعالیت‌ها و حمایت‌های کشورمان از مردم و دولت افغانستان و نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات آن کشور قدردانی و تشکر کرد.

وی با توجه به نقش موثر کشورمان در منطقه، حضور بیشتر جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات صلح افغانستان و همکاری با سازمان ملل را خواستار شد.

در ادامه این دیدار تحولات افغانستان و زمینه‌های همکاری‌ها برای حل مشکلات موجود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.