• انتشار: ۲۷ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۲:۲۱
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 68414
پرینت

پرواز جنگنده های کشورهای همسایه بر فراز آسمان بدخشان

صبح امروز پنجشنبه چندین جنگنده کشورهای همسایه بر خلاف قواعد بین المللی بر فراز آسمان در ولایت بدخشان پرواز کرده و سپس از حریم هوایی کشور خارج شدند.

حکیمی، خبرنگار رها از بدخشان می گوید که این جت های جنگی صبح امروز (پنجشنبه ۲۷ عقرب) حوالی ساعت هشت و نیم الی ۹ صبح در حریم هوایی بدخشان به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه گردش و پرواز کرده و سپس از مرز کشور خارج شدند.

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت بدخشان می گوید که این جنگنده ها مربوط کشورهای ازبکستان و تاجیکستان بوده که در جریان یک مانور نظامی به طور ناخواسته وارد حریم هوایی کشور شده اند.

آقای احمدی افزود طبق قوانین بین الدولی چنانچه هیچ گونه تنشی در کشورها وجود نداشته باشد، هواپیماهای کشورهای همسایه می توانند تا فاصله ۱۲ کیلومتری وارد حریم هوایی یکدیگر گردند، اما در شرایط فعلی این نقض آشکار جنگنده های این کشورها است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز گفته است که با سفارت روسیه در کابل در این خصوص به تماس شده و خواستار توضیحاتی از این سفارت شده است.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین در افغانستان و روی کار آمدن مجدد طالبان، کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی تاکنون چندین مرحله رزمایش در نزدیکی خاک افغانستان برگزار کرده اند.

سران این کشورها هدف از برگزاری این رزمایش ها را آمادگی برای هر گونه تهدیدات امنیتی برخاسته از خاک افغانستان اعلام کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.