اجتماعیبین المللسیاست

پذیرش مهاجران دیپورتی یا کاهش کمک های مالی اتحادیه اروپا

به گزارش روزنامه تلگراف، پیش نویس این طرح که از آن به عنوان “دفترچه چک دیپلوماتیک” یاد می شود توسط کمیسیون اتحادیه اروپا آماده شده و به سفیر این اتحادیه در کابل در سوم ماه مارچ فرستاده شده است.

این در حالیست که ایزابلا لووین وزیر کمک های خارجی سویدن ضمن مخالفت تلویحی با این طرح می گوید نباید کمک های مالی را اهرم فشار شرایط دیگر قرار داد.

لوین گفت “این طرح با هیچ یک از اصول بین الملل که ما خواهان پیاده سازی این اصول هستیم همخوانی ندارد، و جامعه جهانی نیز سال هاست که روی این مسئله به توافق رسیده است.”

از سویی دیگر، با افزایش ناامنی ها و سقوط برخی از مناطق افغانستان به دست شورشیان طالبان، اتحادیه اروپا نیز با چالشی جدی و سخت تر برای بازگرداندن آن دسته از مهاجرینی که اقامت اروپا را دریافت نکرده اند مواجه شده است.

بر اساس طرح جدید اتحادیه اروپا، گفته می شود که ۸۰ هزار مهاجر افغان در آینده ای نزدیک از اتحادیه اروپا به افغانستان بازگردانده شود.

این طرح همچنین در حالی مطرح می شود که به گزارش تلگراف، سال گذشته بیش از ۱۱ هزار تلفات ملکی در افغانستان روی داد، و همچنین بیش از ۱٫۱ میلیون شهروند افغان در داخل افغانستان در حال جابجایی هستند و بیش از ۵٫۴ میلیون شهروند دیگر افغان در کشورهای ایران و پاکستان حضور دارند.

گفته می شود اتحادیه اروپا با پیشنهاد این طرح در نظر دارد تا لحن دولت افغانستان را برای پذیرش پناهجویان خود که شرایط اقامت در اروپا را نداشته اند تغییر دهد.

لازم به ذکر است که کمک های مالی اتحادیه اروپا بیش از ۴۰ درصد کل تولید ناخالص دولت افغانستان را تشکیل می دهد.

ایزابلا لوین گفت “در حال حاضر این تنها یک طرح پیشنهادی است، و چیزی وجود ندارد تا من راجع به آن نظر بدهم. این طرح ها و پیشنهادها، مسایل داخلی اتحادیه اروپا می باشد. اما ما معتقدیم که کمک های مالی باید به شیوه ای متناسب و عالی داده شود.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا