• انتشار: 6 سپتامبر 2019
  • ساعت: 02:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37464
پرینت

پدرام: حکومت نمی تواند هیات مذاکره کننده صلح با طالبان را تشکیل دهد

عبداللطیف پدرام یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت افغانستان ظرفیت تشکیل هیات مذاکره کننده صلح با طالبان را ندارد.

عبداللطیف پدرام یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روز پنج‌شنبه (۱۴ سنبله) در یک نشست کمپاینی در کابل گفت حکومت افغانستان توانایی تشکیل یک هیات همه شمول را ندارد تا با طالبان روی صلح مذاکره کند.

پیش از این حکومت افغانستان گفته بود یک هیات ۱۵ نفری برای مذاکره با طالبان مصروف آموزش هستند. اما تا هنوز ترکیب این هیات اعلام نشده است.

زلمی خلیلزاد نیز گفت بود حکومت تا هنوز موفق به گزینش هیات برای انجام گفتگوهای صلح با طالبان، نشده است.

عبداللطیف پدرام هم گفت: “درحال حاضر تمام جریانهای سیاسی مطرح کشور از رییس جمهور پیشین افغانستان (اشرف غنی) دلخور شده و آقای غنی نمی‌تواند یک هیات همه شمول را برای مذاکره با طالبان گزینش و معرفی کند.”

آقای پدرام با انتقاد از نحوه گزینش هیات مذاکره کننده حکومت با طالبان، گفت، با آنکه آقای غنی در معامله مهارت خاص دارد و افراد مطرح یک حزب و جریان‌ کلان سیاسی را بدون مشوره رهبری آن خریداری و انتخاب می‌کند؛ اما در گزینش هیات همه شمول صلح، ناکام مانده است.

او با اشاره به هیات ۱۵ نفری احتمالی حکومت گفت که این هیات با مخالفت‌های جریان‌های سیاسی مواجه است.

به گفته او، رهبران خود حکومت نیز در انتخاب اعضای این هیات اتفاق نظر ندارند و بنا بر این، ترکیب آن اعلام نشده است.

از سوی هم، عبداللطیف پدرام می‌گوید که کمیسیونهای انتخاباتی نیز در چنین شرایط جنگی، توان و ظرفیت برگزاری انتخابات شفاف و مورد قبول همه مردم افغانستان را ندارند.

او حکومت را به مهندسی انتخابات متهم کرد و گفت که آمارهای خیالی شمار ثبت نام کنندگان در انتخابات پیش رو نیز نشان دهنده آن است که در این انتخابات بحران جدی تقلب به وجود خواهد آمد.

این در حالی است که حکومت بر برگزاری انتخابات ششم میزان تاکید دارد و آقای غنی شب گذشته به نیروهای ارتش دستور داده تا از تمامی امکانات در راستای برگزاری انتخابات استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.