• انتشار: ۱۶ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۰۶
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 18357
پرینت

پترئوس: آمریکا وظیفه اخلاقی در قبال ترجمان های افغانستانی و عراقی دارد

جنرال دیوید پترئوس گفته است که آمریکا وظیفه اخلاقی در قبال مترجمان محلی افغانستانی و عراقی دارد و باید زمینه ورود آنها را به آمریکا فراهم کند.

جنرال دیوید پترئوس رئیس اداره سیا و فرمانده اسبق نیروهای آمریکایی در افغانستان روز گذشته (جمعه) در واشنگتن گفت: “آمریکا در قبال کسانی که جانشان را در خطر انداختند، وظیفه اخلاقی دارد. همچنین این موضوع برای آینده نیز بسیار مهم می باشد.”

جنرال دیوید پترئوس با اشاره به برنامه صدور ویزاهای ویژه برای متجرمان افغانستانی و عراقی، در حالی این گفته ها را مطرح می کند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی یک فرمان اجرایی ورود اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان را برای مدت ۹۰ روز و برنامه های مهاجرت پذیری را برای مدت ۱۲۰ روز ممنوع کرده است.

گرچه افغانستان شامل لیست فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت سفر به آمریکا نمی باشد، اما از زمان صدور این فرمان، اتباع افغانستان نیز با مشکلات فراوانی هنگام ورود به خاک آمریکا مواجه شده اند.

بدنبال صدور این فرمان، اعتراضات گسترده ای در آمریکا و دیگر کشورهای جهان صورت گرفت، مبنی بر اینکه این اقدام رئیس جمهور آمریکا اسلام هراسی و نژاد پرستی را در جهان گسترش می دهد.

در همین حال اما، وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است که آن دسته از مترجمان که ویزای ویژه مهاجرت دارند، از این فرمان اجرایی رئیس جمهور مستثنی هستند. وزارت دفاع آمریکا نیز از این اقدام استقبال کرده است.

جیف دیویس سخنگوی جدید پنتاگون به خبرنگاران گفت: “بسیار خوشحالیم که دولت آمریکا تصمیم گرفته است که به آن دسته از اتباع عراق که دارنده ویزای ویژه مهاجرت هستند اجازه ادامه مسافرت به آمریکا داده است.”

همچنین جان کیلی وزیر امنیت داخلی نیز گفته است که دارندگان گرین کارت (کارت سبز اقامت) از فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا معاف می باشند.

پنتاگون در حال حاضر در حال جمع آوری لیست کاملی از مترجمان و دیگر اشخاصی که به نظامیان آمریکایی کمک کردند، می باشد تا آنها را از فرمان اجرایی دونالد ترامپ معاف کند. جنرال دیوید پترئوس که قرار بود وزیر خارجه در کابینه ترامپ باشد نیز از این اقدام جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا استقبال کرده است.

لازم به ذکر است که کشورهایی که اتباع آن از ورود به آمریکا برای مدت ۹۰ روز ممنوع شده اند؛ ایران، عراق، سوریه، سومالی، سودانی، لیبیا و یمن می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.