سیاستِتیتر یک

پایان نشست اسلو و تمرکز بر کمک های انسانی و حقوق زنان

مقامات طالبان دیدار و گفت و گو با دیپلمات های غربی در نشست اسلو را مثبت و سازنده خواندند.

امیرخان متقی وزیر امور خارجه امارت اسلامی که ریاست هیات پانزده نفره طالبان در سفر به ناروی را برعهده داشت مذاکره با مقامات غربی را ستود.

قابل ذکر است در نشست اسلو که مدت سه روز در ناروی برگزار شد، هیات امارت اسلامی با نمایندگان اتحادیه اروپا و مقامات امریکایی دیدار کردند. در این نشست تاکید شد که کمک های انسانی به افغانستان به بهبود حقوق بشر در این کشور بستگی دارد.

 نشست اسلو در شرایط بسیار حساسی برای افغانستان برگزار شد: بحران انسانی و اقتصادی و سرمای شدید در زمستان پیش رو میلیون ها شهروند افغانستان را با خطر گرسنگی کامل روبرو ساخته است. از سویی هم پس از سقوط دولت پیشین و تسلط دوباره طالبان دارایی های بانک مرکزی افغانستان از سوی امریکا و  غرب به عنوان اهرم فشار اقتصادی بر طالبان بلوکه شد.

گروه های امداد رسان و نهادهای بین المللی تخمین زده اند در حدود بیست و سه میلیون افغان که بیش از نیمی ازجمعیت افغانستان را تشکیل می دهند با گرسنگی شدید و نزدیک به نه میلیون در خطر گرسنگی محض قرار دارند. شهروندان افغان برای خرید غذا مجبور شده اند وسایل خانه و دارایی های و حتی فرزندان خود را بفروشند.

امیرخان متقی در مورد نشست اسلو به اسوشیتدپرس گفت:«سفر خوبی بود. چنین سفرهایی ما را با جهان نزدیک تر می سازد.»

وی تاکید کرد دولت طالبان تمام تلاش خود را به خرج می دهد تا از افغانستان در برابر هر مشکلی حفاظت کند، کمک های بیشتری جذب نماید و راه هایی برای بحران اقتصادی پیدا کند.

طالبان در حال حاضر تلاش می کنند راهی برای آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان پیدا کنند اما تا هنوز هیچ توافقی در این راستا انجام نشده است. سازمان ملل اما تلاش کرده است نقدینگی بیشتری برای افغانستان فراهم کرده و طالبان را قادر ساخته پول کالاهای وارداتی از جمله برق را پرداخت کنند.

یان اگلند، دبیرکل شورای مهاجرین ناروی، که از نهادهای انسانی حاضر در نشست اسلو بود، گفت:«مشکل شماره یک در حال حاضر این است که تحریم های غرب مشکل نقدینگی را در افغانستان به وجود آورده است و سبب ایجاد مشکل در دریافت کمک های انسانی نقدی شده است.»

وی افزود آن طور که باید نمی توان زندگی ها را نجات داد و غرب و طالبان می بایست مذاکره کنند و تحریم ها پایان یابد.  

این در حالی ست که غرب و امریکا احترام به «حقوق زنان و دختران و تشکیل دولت همه شمول با حضور تمام اقوام و اقلیت های قومی و مذهبی افغانستان» شرط آزادی سازی دارایی ها افغانستان تعیین کرده اند.

امارت اسلامی هفته گذشته اما اعلام کرد که مکاتب دخترانه در آغاز سال جدید شمسی بازگشایی می شود. هیات طالبان در دیدار با اگلند در اسلو یک بار دیگر این وعده خود را تکرار کردند.

باید گفت نشست اسلو که اولین نشست سران طالبان با نمایندگان غربی پس از تسلط دوباره این گروه بر افغانستان در آگوست سال گذشته میلادی به شمار می رفت، روز یک شنبه هفته جاری آغاز شد و سه روز ادامه یافت.

در روز اول هیات طالبان با اعضای جامعه مدنی افغانستان دیدار کردند و در روز دوم دیدارهای چندگانه با دیپلمات های غربی از اتحادیه اروپا، امریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و کشور میزبان داشتند.

روز سوم نشست اسلو به دیدارهای دو جانبه به شمول نهادهای امداد رسان مستقل اختصاص داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا