سیاستِتیتر یک

پاکستان ۲۰ هزار تُن نایتریت آمونیم برای طالبان در افغانستان فرستاده است

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری امروز ( چهارشنبه، ۳جدی) در جلسهٔ شش و نیم صبح گفت عامل اصلی افزایش انفجار‌ و انتحار در شهر کابل و سایر ولایات کشور، صدور بین پانزده الی بیست هزار تن امونیم نایتریت که در ساختن مواد انفجاری نقش اساسی دارد، از سوی پاکستان به افغانستان است.

آقای صالح افزود این مواد انفجاری در سال ۲۰۲۰ از سوی پاکستان به طالبان مقیم افغانستان فرستاده‌ شده‌ و از هر تُن آن ۵۰ بمب ساخته ‌می‌شود.

معاون نخست رییس‌جمهور تاکید کرد در بمب های خود ساز از مواد صنعتی انفجاری کم کار گرفته می‌شود که بازهم منبع صدورآن پاکستان است.

او گفت در ساختن بخش عمده مواد انفجاری از امونیم نایتریت کار گرفته می‌شود و امونیم نایتریت نوعی از کود کیمیاوی است که ده ها سال است از اقلام ممنوعه در افغانستان به حساب می آید.

آقای صالح گفت: « در مذاکرات ما با پاکستانی ها منع قرار دادن صدور این مواد را به افغانستان به کرات یاد کرده ایم.»

این در حالی‌است که انفجار ماین‌های مقناطسی و حملات انتحاری در کابل و سایر ولایات کشورافزایش یافته‌است چنانچه امروز سوم جدی در پی انفجار ماین مقناطیسی در ناحیهٔ دوازدهم شهرکابل یک تن جان باخت و دو تن دیگر زخم برداشت.

به ترتیب سه روز از ماه جدی می‌گذرد و در طی این سه روز، انفجار سه ماین مقناطیسی و یک حملهٔ انتحاری تنها در شهر کابل به وقوع پیوسته‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا