• انتشار: ۱۲ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۰۵
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 12910
پرینت

پاکستان گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، هند و آمریکا را غیر ضروری خواند

مقامات پاکستانی می گویند گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، هند و آمریکا در خصوص امنیت و ثبات افغانستان غیرضروری است.

نفیس زکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته در کنفرانسی خبری گفت “واقعا لزوم برگزاری این گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، هند و آمریکا را نمی دانیم؛ اگر این گفتگوها برای صلح افغانستان است، که پاکستان همواره نسبت به مذاکرات صلح دولت افغانستان متعهد بوده است، مانند گروه همکاری های چهارجانبه که شامل افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا می باشد.”

لازم به ذکر است که گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، هند و آمریکا در سال ۲۰۱۲ شروع شد و با برگزاری نشستی دیگر در سال ۲۰۱۳ متوقف شد.

اما چند روز پیش، مقامات در وزارت امور خارجه هند گفتند که این گفتگوها بار دیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سر گرفته می شود.

گرچه آجندای این مذاکرات همچنان مشخص نیست، اما گفته می شود در این نشست، بر سر تامین امنیت و صلح و ثبات دایمی افغانستان، همچنین تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان و روابط دهلی نو و کابل بحث و گفتگو خواهد شد.

اعلام از سرگیری این گفتگوهای سه جانبه ناراحتی مقامات پاکستانی را که در دهه های گذشته بر سر موضوع کشمیر با هندی ها در نزاع بوده اند به دنبال داشته است.

نفیس زکریا همچنین روز گذشته گفت که محمد نواز شریف نخست وزیر این کشور در نامه ای دیگر به بانکی مون سرمنشی سازمان ملل متحد از پایمال شدن حقوق بشری ساکنان کشمیر تحت کنترول هند خبر داده و از او خواسته است هر چه سریعتر تیمی حقیقت یاب در این خصوص تشکیل شود و اوضاع کشمیر را بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.