• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۳۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 68049
پرینت

پاکستان گروهی تندرو را برای بی ثبات سازی ساختار طالبان ایجاد کرده است

فارین پالیسی در گزارشی آورده است که استخبارات پاکستان گروهی را به تازگی تاسیس کرده تا بتواند طالبان را در افغانستان مهار کرده و آنها را تحت کنترل خود داشته باشد.

مجله فارین پالیسی در گزارشی آورده است که سازمان استخبارات پاکستان (آی اس آی) اقدام به ایجاد گروه هایی شبه نظامی کرده است تا از این طریق بتواند قدرت طالبان در افغانستان را در کنترل خود داشته باشد.

این مجله به استناد برخی اسنادهای استخباراتی محرمانه آورده است که سازمان استخبارات پاکستان سال گذشته میلادی اقدام به تاسیس گروهی تحت نام «ائتلاف دعوت اسلامی» کرد تا از این طریق بتواند طالبان را در افغانستان مهار کند.  

براساس گزارش، این ائتلاف وابسته به گروه داعش شاخه خراسان نیست، و همچنین با تحریک طاالبان پاکستان و افغانستان نیز تفاوت دارد، اما به لحاظ عقیدتی گروهی کاملا تندرو است.

براساس این اسناد محرمانه که قبلا در اختیار دولت پیشین قرار گرفته بود، هدف از ایجاد این جبهه در ابتدا کمک برای پیروزی طالبان در افغانستان بود.

یک منبع اطلاعاتی که خواسته نامش فاش نگردد، می گوید که هدف کنونی این جبهه اما پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان، بی ثبات سازی طالبان با توانمندسازی افراط گرایی در سطح کشور است.  

گفته می شود که تعداد جنگجویان جبهه دعوت اسلامی به ۴۵۰۰ سرباز می رسد که هدف اصلی آن زنده نگه داشتن روحیه حملات افراط گرایانه به منظور تحمیل خواسته های استخبارات پاکستان بر طالبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.