• انتشار: 22 جولای 2015
  • ساعت: 12:24
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 1151
پرینت

پاکستان و چین آماده ضمانت مذاکرات صلح افغانستان با طالبان هستند

یک مقام پاکستانی از آمادگی حکومت پاکستان و چین برای ضمانت “تشکیل حکومت وحدت ملی” در مذاکرات صلح بین افغانستان و طالبان خبر می دهد.  

این مقام پاکستانی که خواست نامش فاش نشود می گوید: “آماده ایم تا در مذاکرات صلح افغانستان بیش تر از یک سازمان دهنده باشیم، حتی ما حاضریم تا ضمانت این مذاکرات صلح را به عهده بگیریم.”

این مقام پاکستانی افزود که حکومت پاکستان تاکنون سازماندهی مذاکرات صلح افغانستان با طالبان را به عهده داشته است، و اگر این مذاکرات به نتایج رضایت بخشی بین دو جناح برسد، پاکستان هیچ مشکلی ندارد که نقشی بیشتر از یک سازماندهنده در این مذاکرات بازی کند.

دولت پاکستان اخیرا میزبانی مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان افغان را در منطقه تفریحی مری در نزدیکی اسلام آباد به عهده داشت. نمایندگانی عالی رتبه از ایالات متحده، چین و پاکستان نیز در این مذاکرات حضور داشتند.

در این مذاکرات، دولت افغانستان برای پیشبرد مذاکرات، آتش بس فوری را از طالبان خواستند و طالبان هم آتش بس را مشروط بر تشکیل یک حکومت جدید که طالبان هم در آن سهیم باشند دانستند و از پاکستان و چین نیز خواستند که ضمانت تشکیل این حکومت به اصطلاح “وحدت ملی” را به عهده بگیرند.

یک مقام چینی نیز می گوید که اگر طرفین مذاکره این توافق را قبول داشته باشند، پکن آماده است تا ضمانت تشکیل حکومت وحدت ملی را به عهده بگیرد.

بعد از اولین دور از مذاکرات رسمی صلح میان دولت افغانستان و طالبان در اسلام آباد، پکن در تلاش بوده است تا نقش بیشتر و فعال تری را در مذاکرات صلح افغانستان بازی کند.

گفته می شود که دور بعدی این مذاکرات، اواخر ماه جولای و به رهبری وزارت خارجه دولت افغانستان در چین برگزار خواهد شد.

تلاش های اخیر پاکستان و چین در سازماندهی مذاکرات صلح افغانستان واقعا چشمگیر بوده است، بطوریکه شاید بعضی ها به این فکر فرو روند که این همه تلاش و پیگیری به چه منظور است.

بیانیه های تازه اسلام آباد و پکن مبنی بر آماده بودن این دو کشور برای ضمانت تشکیل یک “حکومت وحدت ملی” که در آن طالبان نیز سهیم باشند به شرطی که ثبات و صلح در افغانستان و منطقه برگردد این واقعیت را روشن میکند که دو کشور حاضرند از هر چیزی بگذرند تا ثبات را به منطقه برگرداند.

پاکستان در تلاش است تا پکن را متقاعد کند که سرمایه گذاری های خود را در این کشور پیاده کند و پیش شرط این سرمایه گذاریهای پکن ثبات منطقه می باشد.

چین که هم نگران از سرمایه خود در افغانستان و پاکستان و هم نگران از فعالیت های شورشیان اوغوری در خاک خود می باشد در تلاش است تا ثبات را هر چه سریعتر به منطقه برگرداند.

دولت افغانستان نیز تمایل دارد که دو کشور مذکور به منافع اقتصادی خود دست یابند ولی صلح و ثبات به کشور باز گردد، حتی اگر نیاز به دادن امتیازاتی به گروه طالبان باشد.

البته لازم به ذکر است که در این امتیاز دهی، گروه مذاکره کننده دولت افغانستان خطوط قرمزی را نیز مشخص کرده است که فصل های ها اول و دوم قانون اساسی جزء این خطوط می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.