• انتشار: ۶ سنبله ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۴۴
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37173
پرینت

پاکستان مسیر تجاری هند و افغانستان را مسدود می کند

فواد حسین، وزیر علوم و فنون پاکستان در توئیتر نوشت عمران خان، نخست وزیر این کشور بستن کامل حریم هوایی این کشور بر روی هند و مسدود کردن مسیر تجاری هند به افغانستان از طریق پاکستان را بررسی می‌کند.

وی در توئیت خود نوشت: «نخست وزیر در نظر دارد که حریم هوایی بر روی هند بسته شود و ممنوعیت کامل در استفاده از خاک پاکستان برای تجارت هندی‌ها به افغانستان نیز در جلسه کابینه پیشنهاد شده است. اقدامات قانونی برای اجرایی کردن این تصمیمات در دست بررسی است.»

به نقل از یورونیوز، وی در ادامه نوشت که [ناراندا] مودی [نخست وزیر هند] شروع کرد، ما خاتمه می‌دهیم.

پاکستان حریم هوایی خود با هند را در اواسط ماه جولای پس از چهار ماه بازگشایی کرده بود. اوایل سال جاری میلادی موتر بمب‌گذاری شده موتر حامل ماموران امنیتی هند را در کشمیر هدف قرار داد که ۴۰ نفر در این حمله کشته شدند. هند انگشت اتهام را به‌سوی پاکستان گرفته بود اما این کشور آن را رد کرد. این تنش باعث شد که پاکستان حریم هوایی خود بر روی هند را ببندد.

سه هفته پیش نیز هند در دستوری بخشی از اختیارات ویژۀ ایالت جامو و کشمیر را لغو کرد. این موضوع باعث شد که اسلام‌آباد سفیر هند را از این کشور اخراج کند و تنش‌ها افزایش پیدا کند.

هند و پاکستان از دهه‌ها پیش بر سر اعمال حاکمیت بر منطقه جامو و کشمیر اختلاف دارند. پاکستان می‌گوید از جنبش جدایی طلب مسلمانان این منطقه حمایت اخلاقی و دیپلماتیک می‌کند اما هند، اسلام‌آباد را به تسلیح شورشیان اسلام‌گرای مستقر در جامو و کشمیر متهم می‌کند.

کشور پاکستان در سال ۱۹۴۷ و همزمان با استقلال هند از بریتانیا و در سایه تفاوت مذهبی متولد شد. جامو و کشمیر، تنها ایالت با جمعیت عمدتا مسلمان هند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.