سیاست

پاکستان لیست تروریستان تحت تعقیب خود را به افغانستان ارائه کرد

یک مقام ارشد پاکستانی که خواسته نامش فاش نشود در گفتگو با اکسپرس تریبیون گفته است که اسلام آباد لیستی از تروریستان تحت تحقیب دولت وابسته به تحریک طالبان پاکستان را به مقام های طالبان در افغانستان داده است.

وی افزوده این تروریستان وابسته به تحریک طالبان پاکستان هستند که از خاک افغانستان علیه پاکستان عملیات شان را اجرا می کنند.

این مقام پاکستان همچنین گفته اسلام آباد از دولت جدید در افغانستان انتظار دارد که هر چه سریع تر علیه عناصر تحریک طالبانی پاکستان در خاک خود اقدام نماید.

گرچه او از افراد شامل در لیست سخنی به میان نیاورد، اما گمان زده می شود که پاکستان به دنبال استرداد یا اقدام علیه رئیس تحریک طالبانی پاکستان و دیگر مقامات ارشد این گروه می باشد.

از طرفی صدای آمریکا نیز در گزارشی به نقل از چندین منبع معتبر آورده است که گروه طالبان نیز کمیسیونی سه نفره برای بررسی و رسیدگی به شکایت های اسلام آباد علیه شورشیان پاکستانی که از خاک افغانستان استفاده می کنند تشکیل داده است.  

گزارش می افزاید که این کمیسیون به رهبران تحریک طالبانی پاکستانی هشدار داده اند که مسائل شان را با دولت پاکستان بر طرف ساخته و به همراه خانواده هایشان در بدل عفو احتمالی به پاکستان بازگردند.  

پاکستان اما قبول هر گونه تقاضا از سوی تحریک طالبانی پاکستان را رد کرده و گفته است که هر گونه عفو مطابق با قانون اساسی پیشنهاد می شود.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطر می گوید “سیاست ما کاملا در این باره واضح است که ما به هیچ کس اجازه نخواهیم داد از خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه به شمول پاکستان تجاوز صورت بگیرد.”

آقای شاهین گفته که هیچ یک از گروه های تروریستی از جمله تحریک طالبانی پاکستان در افغانستان جایی ندارد و این پیامی واضح به تمامی این گروه هاست.

این گفته ها در حالی از سوی آقای شاهین مطرح می گردد که چند روز پیش، نور ولی محسود رهبر تحریک طالبانی پاکستان با انتشار بیانیه ای تصرف کامل افغانستان توسط طالبان را پیروزی «کل جهان اسلام» خواند و با ملا هبت الله آخندزاده اعلام بیعت مجدد کرد.

او همچنین در بیانیه اش گفته بود که نیروهای تحریک طالبانی پاکستان برای رشد و توسعه «امارت اسلامی افغانستان» از هیچ فداکاری دریغ نخواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا