• انتشار: 1 سپتامبر 2020
  • ساعت: 11:46
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47986
پرینت

پاکستان راکت پراکنی هایش به خاک افغانستان را قطع کند

وزارت خارجه اعلام کرد محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه نیز با معین وزارت خارجه پاکستان ملاقات کرده و «بر لزوم قطع راکت‌پراکنی‌ها بر نقاط مختلف افغانستان از آن سوی خط فرضی دیورند، توقف ساخت و ساز تاسیسات خودسر از جانب آن کشور و باز گذاشتن گذرگاه‌ها میان دو کشور» تاکید نموده است.

یک هیئت دولتی پاکستان روز دوشنبه برای اشتراک در نشست دوره‌ای «پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی» به کابل سفر کرد. معین وزارت خارجه پاکستان که ریاست این هیئت را به عهده دارد، به صورت جداگانه با محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار کرد. 

حامد تهذیب، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با سفر هیئت دولت پاکستان به کابل گفت: «وزارت خارجه افغانستان میزبان گفتگوی استراتژیک در چهارچوب برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی بود.»

تهذیب علاوه کرد ریاست این نشست را میرویس ناب معین وزارت خارجه افغانستان و سهیل محمود معین وزارت خارجه پاکستان به عهده داشتند و روی مسایل دیپلماتیک، دفاعی و امنیتی، اقتصادی، مهاجرت و روند صلح افغانستان بحث صورت گرفت.

معاون سخنگوی وزارت خارجه علاوه کرد در این نشست در مورد آغاز گفتگوی صلح بین الافغانی نیز صحبت شد و هیئت پاکستانی حمایت اسلام آباد را از گفتگوی بین الافغانی به مالکیت افغان‌ها اعلام کرد.

در ماه‌های اخیر روابط کابل – اسلام آباد پر تنش بوده و چندی پیش مقام های افغانستان اردوی پاکستان را به حملات راکتی در امتداد سرحد در اسپین بولدک و ولایت کنر در شرق افغانستان متهم کردند.

وزارت خارجه اعلام کرد محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه نیز با معین وزارت خارجه پاکستان ملاقات کرده و «بر لزوم قطع راکت‌پراکنی‌ها بر نقاط مختلف افغانستان از آن سوی خط فرضی دیورند، توقف ساخت و ساز تاسیسات خودسر از جانب آن کشور و باز گذاشتن گذرگاه‌ها میان دو کشور» تاکید نموده است. 

با توجه به مشکلات موجود میان افغانستان و پاکستان، سفر این هیئت پاکستانی چقدر می‌تواند برای حل مشکلات میان دو کشور اثربخش باشد و آیا اسلام آباد در تلاش بهبود روابط خود با کابل است؟

در همین زمینه صدیق منصور انصاری، کارشناس امور سیاسی به دویچه وله گفت: «این نشست‌ها تشریفاتی است و کدام نتیجه مثبت در پی ندارد چرا که دولت پاکستان در حرف یک چیز می‌گوید و در عمل چیز دیگر را انجام می‌دهد. این نشست نیز برای مصروف نگهداشتن دولت افغانستان می‌باشد، نه چیز دیگر.»

اما سید جلال آغا، رئیس موسسه جوانان برای صلح افغانستان، در مورد سفر هیئت پاکستانی به کابل گفت: «روابط افغانستان و پاکستان در ماه‌های اخیر پر تنش بوده و سفر این هئیت می‌تواند برای حل این تنش‌ها گره‌کشا باشد.»

آغا تاکید کرد که دولت پاکستان همواره با فرا رسیدن فصل میوه تازه افغانستان مرزهای خود را مسدود می‌کند و مشکلاتی را برای تاجران افغان و همچنان برای تاجران پاکستانی ایجاد می‌کند که این اقدام دولت پاکستان به نفع هر دو کشور نیست. او ابراز امیدواری کرد که در چنین نشست ها این مسایل حل شوند.

رئیس موسسه جوانان برای صلح تاکید کرد پاکستانی نقش کلیدی در گفتگوی صلح بین الافغانی دارد و سفر این هئیت به کابل، اگر با صداقت همراه باشد می‌تواند کمک کننده روند گفتگوی صلح بین الافغانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.