• انتشار: 28 فوریه 2016
  • ساعت: 13:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 7661
پرینت

پاکستان در دوران حاکمیت طالبان بارها تلاش کرد تا خط دیورند را رسمی کند

یک دیپلومات سابق طالبان می گوید که در دوران حاکمیت گروه طالبان، پاکستان چندین مرتبه تلاش کرد تا خط ۲۰۰۰ کیلومتری دیورند را میان افغانستان و پاکستان رسمی کند.

ملا عبدالسلام که سفیر رژیم طالبان در پاکستان بود می گوید که پاکستان سه مرتبه تلاش کرد تا خط دیورند را دایمی نماید اما هر بار با پاسخ منفی روبرو شد.

خامه پرس نوشت؛ به گفته عبدالسلام، زمانی که ملا عبدالرزاق به عنوان وزیر امور داخله طالبان مقرر شد، پاکستان برای اولین بار از طالبان خواست تا این خط را به طور رسمی قبول نمایند.

وی می افزاید، بار دوم زمانی بود که معین الدین حیدر وزیر امور داخله پاکستان به کابل در زمان حاکمیت طالبان سفر کرد، و در این سفر از مقامات طالبان خواست تا خط مرزی دیورند را به طور رسمی قبول نمایند.

ملا عبدالسلام می گوید پاکستان در زمان ریاست جمهوری پرویز مشرف برای بار سوم درخواست کرد تا خط دیورند به طور رسمی قبول شود.

قابل ذکر است که خط مرزی دیورند در سال ۱۸۹۳ بر اساس توافقی میان افغانستان و هند مستعمره انگلیس به طور موقتی ایجاد شد.

اما زمانی که هند در سال ۱۹۴۷ از هم پاشید و پاکستان تشکیل شد، خط دیورند به خط مرزی میان افغانستان و پاکستان تبدیل شد.

گفتنی است که این خط بخشی از خاک افغانستان را به ایالت خیبرپختون خوا و بلوچستان پاکستان می دهد.

این توافق صد ساله بود و در سال ۱۹۸۳ منقضی شد.

پاکستان اما سال ها پس از پایان تاریخ انقضای این توافق نامه، حاضر نیست این بخش از خاک افغانستان را به افغانستان پس بدهد و حتی در دوران ریاست جمهوری حامد کرزی نیز چندین مرتبه تلاش نمود که این خط را دایمی کند، اما باز هم با پاسخ منفی مقامات کشور مواجه شده است.

گفته می شود که عامل بسیاری از تنش ها میان افغانستان و پاکستان نیز همین خط دیورند می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.