سیاستِتیتر یک

پاکستان در تلاش برای تامین امنیت دیپلمات های خود در افغانستان می باشد

برخی از رسانه های پاکستان به نقل از مقامات این کشور گفته اند که کارمندان سفارت پاکستان در افغانستان پس از اینکه مورد آزار و اذیت و تعقیب های مشکوک و یک مورد اقدام به آدم ربایی قرار گرفته اند، محل اقامت خود را به داخل سفارت پاکستان در کابل منتقل کرده اند.

لازم به ذکر است که تنش میان افغانستان و پاکستان پس از حملات تروریستی خونین در کابل و برخی ولایت ها افزایش یافت. پاکستان از سوی برخی مقامات کشور از جمله اشرف غنی رئیس جمهوری و رسانه های کشور متهم به حمایت از تروریسم می باشد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در یکی از سخنرانی های اخیر خود گفت که افغانستان بدنبال صلح و امنیتی دائمی در منطقه است اما از پاکستان پیغام جنگ فرستاده می شود.

قاضی خلیل الله سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت “امنیت کارمندان و سفارت ما در افغانستان از اولویت های ما می باشد. در همین خصوص، ما نگرانی خود را به مقامات افغانی در پیوند به ناامنی ماموریت دیپلماتیکی خود در این کشور ارائه کرده ایم.”

وی افزود مقامات افغانی هم از تامین امنیت کارمندان و سفارت پاکستان در افغانستان اطمینان کامل داده اند.

گفتنی است که پس از وقوع حملات تروریستی پی در پی و افزایش ناامنی ها در برخی ولایت های کشور، روابط میان افغانستان و پاکستان رو به تیرگی رفت. مقامات پاکستانی از سوی مقامات کشور متهم به حمایت از تروریسم می باشند.

در پی این تیرگی روابط، مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان نیز که دور اول آن به میزبانی پاکستان در اسلام آباد برگزار شد به تعویق افتاده است.

قاضی خلیل الله افزود “ما نگرانی خود را نسبت به اتهام های ایراد شده علیه پاکستان و فعالیت های ضد پاکستانی رسانه های افغانستان به مقامات در این کشور ارائه کرده ایم.”

آقای خلیل الله در پاسخ به سوالی گفت پاکستان در مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان فقط نقش یک سازمان دهنده را به عهده دارد.

وی افزود “ما دور اول مذاکرات صلح را میان دولت افغانستان و طالبان سازماندهی کردیم و هم اکنون این وظیفه دولت افغانستان است که گام بعدی خود را در این خصوص چگونه بر می دارد.”

وی تاکید کرد که پاکستان همچنان متعهد است تا مذاکرات صلح و آشتی افغانی را سازماندهی و حمایت کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا