• انتشار: 10 اکتبر 2015
  • ساعت: 19:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 3368
پرینت

پاکستان در تلاش است تا طالبان را دوباره به میز مذاکرات بکشاند

نواز شریف نخست وزیری پاکستان امروز شنبه گفت که دولت وی در تلاش است تا طالبان را دوباره به میز مذاکرات صلح با دولت افغانستان بکشاند.

پاکستان اولین دور از مذاکرات رسمی میان طالبان و دولت افغانستان را در ماه جولای سال میلادی جاری میزبانی کرد و سازماندهی این مذاکرات را نیز به عهده داشت.

دور دوم این مذاکرات قرار بود طی هفته های بعد از دور اول برگزار شود، اما پس از انتشار و تایید خبر مرگ ملا عمر بنیانگذار جنبش طالبان این مذاکرات تا کنون به تعویق افتاده است.

نواز شریف گفت “انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر این مذاکرات صلح را به تعویق انداخت. ”

وی افزود “ما به درخواست دولت افغانستان تلاش های زیادی کردیم تا بتوانیم طالبان را به میز مذاکرات صلح بکشانیم، اما خبر مرگ ملا عمر در زمانی نامناسب عمومی شد. هیچ نیازی نبود که خبر مرگ ملا عمر در آنموقع انتشار شود.”

نواز شریف گفت انتشار خبر مرگ وی تاثیری بسیار منفی بر روند مذاکرات صلح داشت.

مقامات پاکستانی می گویند پیش از شروع دور دوم مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان، یک هئیت هشت نفره از طالبان به اسلام آباد آمده بودند تا راهی برای اتمام خشونت ها در افغانستان پیدا کنند.

نخست وزیر پاکستان گفت که دولت افغانستان نمی خواست تا این مذاکرات صلح مخفی باشد؛ اما طالبان با این موضوع موافق نبودند.

این سخنان در حالی از سوی مقامات پاکستانی مطرح می شود که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور چندی پیش، و پس از حملات مرگبار به شهر کابل و برخی دیگر ولایت ها، خواسته بود که دیگر پاکستان میانجی گری نکند.

آقای غنی که پاکستان را متهم به حمایت از تروریست و طالبان می کرد گفته بود نمی خواهد پاکستان در مذاکرات صلح میان دولت و طالبان نقشی داشته باشد.

با این وجود، اما رهبر جدید گروه طالبان ملا اختر منصور در پیامی گفته بود که مذاکرات صلح تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور داشته باشند برگزار نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.