• انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۳:۳۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 4961
پرینت
سرتاج عزیز:

“پاکستان خواهان صلح برای افغانستان و منطقه است”

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان در افتتاحیه نشست مقامات بلند پایه (SOM) امروز سه شنبه گفت که پاکستان خواهان صلح و ثبات دائمی برای افغانستان است، زیرا بی ثباتی در افغانستان به سود پاکستان نمی باشد.

سرتاج عزیز در یک کنفرانس خبری که به مظور افتتاحیه این نشست برگزار شده بود گفت “ما منتظر اشتراک مقامات بلند پایه از چهارده کشور عضو، ۱۷ کشور حمایت کننده و ۱۲ نهاد بین المللی و منطقه ای برای نشست کشورهای قلب آسیا هستیم، و تاکنون ۱۰ وزیر خارجه اشتراک خود را در این کنفرانس تایید کرده اند.”

گفتنی است که کنفرانس کشورهای قلب آسیا در سال ۲۰۱۱ و به ابتکار افغانستان و ترکیه پایه گذاری شد. هدف اصلی این کنفرانس ارتقای همکاری های منطقه ای به منظور برقراری صلح و ثباتت دایمی و توسعه در افغانستان و منطقه می باشد.

به همین منظور در نشست مقامات بلند پایه که امروز در اسلام آباد برگزار می شود انتظار می رود تا مقدمات نشست کشورهای قلب آسیا که فردا در همین شهر برگزار می گردد فراهم شود.

سرتاج عزیز در نشست امروز گفت “پاکستان خواهان صلح و ثبات دایمی در افغانستان است، زیرا بی ثباتی در افغانستان به سود پاکستان نمی باشد. به همین دلیل، ما از تمامی تلاش ها که منجر به صلح و ثبات در افغانستان می گردد حمایت می کنیم.”

وی همچنین افزود “تمرکز کنفرانس قلب آسیا باید بر همکاری های منطقه ای برای مبارزه با چالش هایی که تمامی کشورهای منطقه با آن روبرو است باشد.”

سرتاج عزیز علاوه کرد “فضای سیاسی و امنیتی سودمند برای توسعه همکاری های اقتصادی منطقه ای امری حیاتی است. هم اکنون منطقه ما دچار چالش امنیتی هولناکی شده است که مانع رشد اقتصادی-اجتماعی منطقه می گردد.”

مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان گفت “تروریسم همچنان تهدیدی جدی برای صلح منطقه و جهان است. در طول سال های گذشته، پاکستان از این پدیده ضررهای جانی و مالی بسیاری دیده است. تلاش قاطعانه ما در امر مبارزه با تروریسم، هم اکنون سبب شده تا مردم طمع شیرین صلح و خوشبختی را تجربه کنند. به باور ما، همکاری های بیشتر منطقه ای می تواند نقشی حائز اهمیتی در ریشه کن کردن این پدیده شوم بردارد.”

وی همچنین اشاره کرد “امیدواریم صحبت ها و تلاش های امروز ما در نشست مقامات بلند پایه بتواند تمامی ابعاد و موضوعات مرتبط به صلح و امنیت و همکاری های اقتصادی در سطح منطقه را بدنبال داشته باشد.”

به باور آگاهان امور، از زمانی که کنفرانس کشورهای قلب آسیا در سال ۲۰۱۱ پایه گذاری شد، این نشست پیشرفت های خوبی در راستای اهداف خود یعنی آوردن صلح و ثبات دایمی در افغانستان داشته است.

گفتنی است که کنفرانس کشورهای قلب آسیا متشکل از ۱۴ عضو، ۱۷ کشور حمایت کننده و ۱۲ نهاد بین المللی و منطقه ای است.

کشورهای عضو در کنفرانس کشورهای قلب آسیا شامل افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقزستان، جمهوری قرقیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عربی است. کشورهای ایالات متحده، جاپان، مصر، انگلیس، فرانسه و آلمان از جمله کشورهای حمایت کننده این کنفرانس می باشند.

همچنین سازمان ملل، ناتو و سارک نیز از جمله نهادهای بین المللی و منطقه ای هستند که عضویت در این نشست را دارند.

به باور برخی آگاهان امور، در این کنفرانس احتمالا موضوع از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان و ظهور گروه تروریستی داعش و راه های مقابله با آن نیز به بحث و گفتگو گذاشته خواهد شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.