سیاستِتیتر یک

پاکستان خواهان تحقیقات درباره تخریب حصارکشی این کشور در امتداد خط دیورند شد

رسانه های پاکستانی گزارش کرده اند که اسلام آباد موضوع تخریب حصارهای این کشور در ولایت ننگرهار توسط نیروهای طالبان را با مقام های امارت اسلامی مطرح کرده است و همچنین خواهان تحقیقات در این باره شده است.

گفتنی است که هفته گذشته نیروهای امارت اسلامی طالبان در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار بخشی از حصارکشی پاکستان روی خط دیورند را تخریب کردند و گفتند که این حصارها به داخل خاک افغانستان کشیده شده بودند.

در یک فایل تصویری که از هنگام تخریب این حصار بدست نیروهای امارت اسلامی در صفحات مجازی منتشر شد، دیده می شود که داکتر بشیر رئیس استخبارات طالبان در ولایت ننگرهار خطاب به نیروهای پاکستانی در آنسوی خط دیورند با فریاد می گوید که اگر یک بار دیگر وارد خاک افغانستان شوند با آنها وارد جنگ می شود.

یک رسانه پاکستانی اما امروز جمعه (۳ جدی) گزارش کرد که مقامات در اسلام آباد نگرانی خود را مبنی بر استفاده عناصر افراطی از خاک افغانستان علیه پاکستان ابراز کرده اند و همچنین گفته اند که برخی عوامل فتنه انگیز با در میان آوردن موضوع حصارکشی ها روی خط دیورند به دنبال تخریب روابط خوب پاکستان و طالبان می باشند.

براساس گزارش، مقام های پاکستانی همچنین خواهان انجام تحقیقات در این باره شده اند.

گزارش علاوه می کند که «رضا ربانی» رهبر حزب مردم پاکستان و عضو سنای این کشور امروز ضمن انتقاد از سیاست های عمران خان نخست وزیر این کشور گفته است که «چرا پاکستان در تلاش است که به طالبان رسمیت جهانی بدهد، در حالیکه طالبان حاضر نیستند خط دیورند را به رسمیت بشناسند.»

افغانستان و پاکستان به طول بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند که در حال حاضر با خط دیورند از هم جدا شده اند؛ اما حصارکشی پاکستان روی این خط با عنوان «مرز رسمی بین المللی» میان افغانستان و پاکستان همواره یکی از موضوعات مورد مناقشه میان دو کشور بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا